В последния ден от организацията на изборите в Турция преди утре да бъдат запечатани секциите се очертаха два проблема - неясни състави на секционните комисии и установяване на контакт с всички технически лица, които отговарят за поддръжка на машините за вота. В 69 от 112-те секции в Турция ще се гласува с машина. Според изселническите организации се очаква двойно по-висока избирателна активност за цяла Турция – 50 000 подадени гласа.
Генералното ни консулство в Истанбул отговаря за 65 секции от Бурса до Чанаккале и Истанбул. В 23 от тези секции ще има машини, които ще бъдат поддържани от местни технически лица. Списъкът с тях е получен едва вчера и още не е установен контакт с всички, а техният подпис е необходим за запечатване на секцията с машинно гласуване, обясни генералният консул в Истанбул – Васил Вълчев.
"За всяка една секция действително е подаден телефон на местно лице, местен техник, с който да се свържем. Надявам се, че това ще се случи, ако не, имаме подадения кол център в София и при евентуален проблем ще се обадим на колегите от фирмата и на работната група "Избори" във външно министерство какво правим, какъв е алгоритъмът".
До тази вечер трябва да е ясен и съставът на секционните комисии, които също утре трябва да присъстват на запечатването на секции.
В Истанбул се откриват 25 секции за вота в неделя, в 8 от тях ще се гласува с машини. Близо 20 000 души в квартал "Авджълар" в Истанбул имат български паспорти. Вместо една, както беше през април, сега секциите тук са две и в двете с машини.
Заместник-кметът на "Авджълар" Али Реза Деирманджи очаква три пъти по-висока избирателна активност.
„Жителите, които са дошли от България, са на възраст. Не знаем дали ще могат да се справят. Надяваме се около 3 000 – 3 500 души да могат да дадат своя глас".
В квартал "Есенюрт" в Истанбул живеят 5000 души с български паспорти, ще гласуват машинно в две секции, а местните изселнически организации са провели разяснителни кампании, казва Сейхан Кахраман – общински съветник от "Есенюрт":
"Няма двоен гражданин в "Есенюрт", който да не знае, че има избори. Направихме голяма кампания с билбордове, брошури. Срещахме се с всеки човек поотделно и пред секциите ще има хора, които ще разясняват как става гласуването с машина".
За разлика от избирателите в България – тук хората могат да избират дали да гласуват машинно или да се прехвърлят в секция, в която има само хартиени бюлетини.