Откритата през лятото на Перперикон раннохристиянска базилика е последният повод за гордост на екипа от археолози, които са работили около 17 години за нейното изкопаване и консервиране. Известният археолог проф. Николай Овчаров показа вчера няколко накити от злато и сребро оттам, които могат вече да се видят и в София. Той съобщи, че независимо от успешния археологически сезон тази година - работата на Перперикон за следващата година ще бъде още повече и с тенденция за още много нови открития и артефакти.
Няколко златни и сребърни накити, открити това лято, вече и реставрирани бяха показани на журналисти в целия им блясък. Тези артефакти са на повече от 1200 години.
Защо точно това място в Родопите е било такъв сериозен духовен център в продължение на векове - според археолозите и историците нищо не е случайно. В този малък регион на Родопите се съсредоточават енергийни ресурси, красива природа, и наличие на много златни залежи. Тези причини са в основата на струпването на толкова много култури и духовни центрове на различни религии именно на това място.
В продължение на повече от 17 години на Перперикон бяха открити три християнски базилики, известното в древността тракийско светилище на бог Дионисий, средновековен български манастир и дори едно мюсюлманско тюрбе (гробница) на неизвестен османски воин.
И все пак все още не всичко на Перперикон е разкрито, следващия сезон работата на археолозите продължава в южния квартал. Проф. Николай Овчаров се надява да изникнат от земята още градове, храмове и кой знае какви чудеса за показване.
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.