Последните промени в Закона за движение по пътищата - ще имат ли ефект

Снимка: БГНЕС
На фона на политическите дискусии, спорове, срещи - в парламента миналата седмица се гласуваха последните промени в Закона за движение по пътищата, без почти никакви спорове, и доста сериозно мнозинство от всички парламентарни групи.

Вносителите на промените - Нели Петрова от ГЕРБ, Настимир Ананиев от Реформаторския блок и няколко души, техни колеги обещаха, че освен завишаване на глобите и другите наказания, да предложат в други закони, и административни мерки срещу провинилите се.
Целта на законопроекта, отлаган поне няколко пъти е - да спре или поне ограничи войната по пътищата, предизвиквана от небрежни, често пъти пияни или дрогирани шофьори, които рискувайки собствените си коли и живот, нанасят непоправими щети и на други хора.
Провинилите се на пътя рискуват да загубят освен пари, също и шофьорските си книжки, както и номерата си, глобите се завишават, някои могат да стигнат до 3 хиляди лева, нерегламентираните състезания (гонките) се криминализират. Всичко това звучи доста строго, но дали наистина тези правила ще бъдат прилагани на практика.
Никакви мерки, никакви законови правила - нищо няма да има ефект срещу черната статистика от пътни инциденти, ако няма контрол, при това контрол дори и за самите пътни органи и администрацията на Пътната полиция, коментира в ефира на „Нашият ден” председателят на Съюза на превозвачите Красимир Лалов. Превенцията за младите шофьори според него е в по-сериозното обучение за водачите на превозни средства.
В крайна сметка всичко зависи от нас - дори ако трябва като свидетели на пътни инциденти и нарушения, сами да се обаждаме на пътната полиция. Не може всичко да се реши със закони.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!