На 6-и януари родният град на поета-революционер Христо Ботев чества годишнина от рождението му. 169-ата годишнина е повод за разговор с Ася Николова – директор на Националния музей „Христо Ботев“ за мащабите на националната памет и крехката диря на родолюбието и таланта в контекста на тревожното ни настояще.
Днес наистина лично за мен, за целия колектив на Националния музей „Христо Ботев”, надявам се за целия Калофер и за цяла България е един ден, в който отдаваме почит на гения на България Христо Ботев. Това за мен е водещото събитие, защото днес, за да бъдем свободни, да се волеизлияваме, да празнуваме своите празници в основата са именно тези наши възрожденци, които ни отвориха очите за порива за свобода и които ни накараха от народ да се превърнем в нация и да повярваме в себе си и може би сме длъжни поне на деня на тяхното рождение да си спомняме повече за това какво са ни завещали, какво са направили, как са отдали сили и младост, за да я има и днес България на този ветровит кръстопът като свободна, самостоятелна и горда държава, каза Ася Николова и добави:
Днес е Богоявление, а другото събитие – рождението на Ботев е гордост за града и за България, макар че Ботев се ражда на Коледа, затова се казва и Христо. Както пише Захари Стоянов „в коледната нощ на 1847 г. от родители чисти българи се ражда Христо.” Този Ботев, който завеща не само на нас, българите, а и на всички хора по света, една много ценна мисъл, че само онзи, който е свободен, само той може да се нарече човек. Именно за тази свобода на 28 г. той поведе четата си, жертва живота си и най-важното – превърна своите думи в дела. А когато делата са отражение на всичко, което говориш, тогава си истински човек, защото другата мисъл на Ботев да бъдем първо човеци, после българи и патриоти често я забравяме и затова забравяме да бъде истински човеци преди всичко.
Директорът на Националния музей „Христо Ботев“обясни, че обновената експозиция има точно тази цел – да разкаже на посетителите, които влизайки в музея си мислят, че знаят всичко за Ботев: Това е по принцип една тенденция, че ние знаем всичко за нашите национални герои, но прекрачвайки техните музеи, разбираме всъщност колко малко всъщност знаем за тях, затова и експозицията ни е така създадена, че всеки да получи знанията, най-вече да се потопи в атмосферата на онази барутна и бунтовна епоха, в която живее и твори Ботев.
Един народ не може да бъде създаден само от герои, затова той си има своите герои, а нашият народ е благословен, защото има много такива личности заради саможертвата им, заради самоотричането им и то в името на едно по-добро, светло, свободно бъде на тяхната Родина, на нашата Родина, сподели още Ася Николова.
Повече чуйте от звуковия файл.
Гласуване по настоящ адрес в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване на избиратели с увреждания в изборите на 27 октомври 2024 г.
Кой има право да гласува в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с хартиена бюлетина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Гласуване с машина в изборите на 27 октомври 2024 г.
Адрес: гр. София, бул. "Шипченски проход" 69
Тел: + 359 2 9708810
Факс: + 359 2 9733769
E-mail: office@cem.bg
www.cem.bg
Българско национално радио © 2020. Всички права са запазени.