Пускат първите зарядни станции за електромобили на Столична община

Прогнозират между 30 и 50 на сто годишен ръст на електромобилността

Снимка: БГНЕС
Първите зарядни станции за електромобили на Столичната община ще бъдат пуснати в експлоатация до средата на септември, съобщиха от браншовата организация.

Първите две публични зарядни станции се монтират в района на НДК, съобщи Боян Захариев:

Това е един наш съвместен проект със Столична община и част от един модел, в който лекотоварни автомобили, вече има един такъв, който извършва сметосъбирането в централна градска част около НДК и в парковете, те ще се увеличат тези камиончета, ще зареждат на тези станции. Но идеята на Столична община е, разбира се, тези станции да бъдат пуснати най-вероятно безплатно към момента и за публична употреба.

По информация на индустриален клъстър "Електроавтомобили", този тип превозни средства са между 2 000 и 2 500, като в това число се включват и електробусите в София и Бургас, плюс още един, който предстои да бъде пуснат в движение в Габрово. Бройката се допълва от около четири хиляди хибрида. Паралелно с това са изградени и 80 зарядни станции, които обаче все още рядко се използват.

Електрическата мобилност навлиза все повече в България, както в бита, така и в индустрията, отчитат от бранша и прогнозират между 30 и 50 на сто годишен ръст на електромобилността оттук нататък.

Снимка: БГНЕСВ България вече се произвеждат електрически велосипеди и скутери, работи се и над модели автомобили и електрически микробус, произвеждат се зарядни станции, както и различни части и елементи за електромобилната индустрия по света, а това е изключителен шанс за българската индустрия, коментира Боян Захариев. Той даде пример с успешен модел на електрическа тротинетка, разработена съвместно с Румъния. От два месеца моделът вече е на българския пазар:

Това е превозно средство, което може да пренася човек до 125 килограма на разстояние до 40 километра с едно зареждане в обикновен контакт. То може да се движи както по велоалеи, така и по тротоар или по пътната мрежа в градски условия. Два-три дни спокойно можете да се движите в града с едно зареждане.

Друг успешен пример е заводът в Годеч, който произвежда електрически компоненти за влаковите композиции по цял свят.

Повече по темата слушайте в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Възраждане" с убедетелна победа в Регенсбург, втори там са "Величие"

В Ренсбург, Германия на вчерашните избори 481 наши сънародници са упражнили правото си на вот. Това съобщи пред БНР д -р Антоанета Тончева, доброволец и член на избирателна комисия. ПП-ДБ печели най-много гласове в Германия Над 146 000 души са гласували в чужбина "Имахме и машинно гласуване, и с хартиени бюлетини. Валидните гласове са..

публикувано на 28.10.24 в 12:59

В Стара Загора отстраниха член на СИК поради несъвместимост

Общинската избирателна комисия в Стара Загора е освободила член на Секционна избирателна комисия в града заради несъвместимост.   В мъглижкото село Юлиево след сигнал от един от кандидатите за кметове  в джипа на съпругата на негов конкурент бяха открити избирателни списъци.  След подаден сигнал от една от политическите партии, че съпругата на кандидат..

публикувано на 29.10.23 в 17:20
Росица Матева

ЦИК ще провери всички кандидати дали отговарят на условията

ЦИК ще извърши проверка на всички регистрирани за участие в изборите за общински съветници и за кметове кандидати дали отговарят на изискванията. Това ще се случи до 10 часа на 28 ми септември, ден преди началото на предизборната кампания.  Говорителят на ЦИК Росица Матева обясни, че ще се проверява и дали кандидатите нямат влязла в сила санкция за..

публикувано на 26.09.23 в 15:48

Нина Суомалайнен: Властите в България да работят по-активно за отстраняване на купения вот

Властите трябва да работят по-активно за отстраняване на купения вот и да подобрят правната рамка за провеждане на предизборна кампания, заяви в интервю за БНР Нина Суомалайнен, ръководител на мисията от наблюдатели от Службата за демократични институции и права на човека на Организацията за сигурност и сътрудничество в Европа. Според..

публикувано на 03.10.22 в 18:37

В 176 от 269 секции в Ловешка област ще се гласува машинно

В област Ловеч на предстоящите на 14 ноември избори за президент и вицепрезидент и народни представители в 176 от общи сформираните 269 секции ще се гласува машинно. Това стана ясно на проведената днес работна среща, свикана от областния управител на Ловеч Светослав Славчев, с  участието на директора на ОДМВР – Ловеч Станислав Великов и председателя на..

публикувано на 11.10.21 в 21:53