Започнаха първите мащабни протести срещу правителството на СИРИЗА. Лекарите от държавните болници са в стачка за повече финансиране в здравеопазването. Държавните служители също протестират срещу приватизацията, а правителството на СИРИЗА води безуспешни досега преговори за финансиране.
Днес лекарите в държавните болници на Гърция са в 24-часова стачка и обявиха "извънредно положение за здравеопазването". Болниците работят само с екипи за спешни случаи. Протести на лекари започнаха пред министерството на здравеопазването.
Протестиращите медици обвиняват правителството, че националната здравна система е в колапс, липсва финансиране дори и за медикаменти, а не се назначават и специалисти.
Медици от болницата "Евангелисмо" в Атина заявиха за медиите, че държавните болници са без достатъчно финансиране, а лекарите физически не издържат на дежурствата и прегледите на увеличения брой пациенти след закриване на много от медицинските центрове по места.
От друга болница съобщават, че поради намаляване на финансирането пети месец са без превързочни материали.
Голям е проблемът с липсата на лекари по гръцките острови. Все повече медици отказват да работят в отдалечени острови поради ниско заплащане. Кметът на остров Тилос заплаши с оставка, за да бъде изпратен лекар за жителите. Още десет острова са без постоянен медицински персонал, съобщават протестиращите лекари.
Днес в почасова стачка са и работещите в държавния сектор с искане да се прекрати приватизацията и СИРИЗА да спази предизборните си обещания.
Сигнали за нередности в предизборната кампания може да изпращате на e-mail: reporter@bnr.bg
Репортерите на БНР ще ги проверят
АНОНИМНОСТТА Е ГАРАНТИРАНА