Външните министри от НАТО поканиха официално Черна гора да се присъедини като 29-ия член на Алианса. Това означава, че страната започва формални преговори за присъединяване. На въпрос на БНР какъв ще е политическият и военният ефект върху Западните Балкани, черногорският министър на външните работи Игор Лукшич отговори:
Вярвам, че всяка наша стъпка по пътя ни към членство в НАТО и ЕС оказва положително влияние върху нашите съседи, независимо дали всички те искат да се присъединят към Алианса или все още се колебаят. Сигурен съм, че нашето членство ще бъде възприето положително в идните дни, месеци и години.
Най-рано след година Черна гора на практика може да се присъедини като пълноправен член на Алианса, обясни генералният секретар Йенс Столтенберг:
Това не е краят на пътя. Очакваме от Черна гора да продължи реформите за върховенство на закона и борба с корупцията. Убеден съм, че това ще се случи в процеса на преговори, които ще приключат рано следващата година. След това обаче има процедура по ратифициране на решението от 28-те национални парламенти. Последният път това отне 1 година, но не мога да прогнозирам конкретни дати.
Русия ще спре съвместните проекти с Черна гора, ако страната се присъедини към НАТО. Това заяви Виктор Озеров, председател на комисията по отбрана и сигурност към Съвета на федерацията. Озеров каза, че може да бъдат прекратени проекти във военната сфера, предаде Ройтерс.
Във вторник - в първия ден от срещата външните министри от пакта приеха стратегия срещу "хибридната" война, в която записаха, че хибридна атака срещу страна-членка от НАТО би могла да задейства член 5-и за колективната отбрана на военния Алианс.
Сигнали за нередности в предизборната кампания може да изпращате на e-mail: reporter@bnr.bg
Репортерите на БНР ще ги проверят
АНОНИМНОСТТА Е ГАРАНТИРАНА