Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Над 50 съдии с тоги излязоха пред Съдебната палата

| обновено на 11.12.15 в 21:09
Снимка: БГНЕС

Повече от 50 съдии с тоги излязоха пред Съдебната палата, за да се срещнат с граждани и да отговарят на техните въпроси за съдебната реформа. Проявата е безпрецедентна за магистратите, които досега са заявявали по подобен публичен начин своите позиции само при уволнението преди няколко години на съдия Мирослава Тодорова.

Наистина извънредно и различно събитие е това - съдии от всички съдебни инстанции в София, включително и техни колеги от страната, застанаха за малко с тогите пред оградата на заключената вече Съдебна палата, за да кажат, че искат да говорят за съдебната реформа и искат да говорят с тези, за които работи съдът.

Съдията от Софийския апелативен съд Весислава Иванова обясни, че тя и колегите й са облечени в тогите си като символичен жест в подкрепа на утвърждаване на държавността.

Ние се събрахме тук съвсем спонтанно, за да покажем, че ние не се страхуваме и че хората също не трябва да ги е страх. Те имат право на правосъдие и на справедливост и трябва да го поискат от тези, които ни управляват и от които зависи, за да се вземат най-после важните решения, които всички очакваме
, поясни по повод проявата съдия Мария Данцова.

Гражданите трябва да знаят какво е добро за тях – не какво искаме ние, а какво е добро за тях. Да видят каква е нашата позиция и мисля, че сега е моментът – сега всички говорят за съдебна реформа, сега всички очакваме съдебна реформа. Тя е важна за съда, но не само за съда, а за всички граждани, защото, за да има ред в държавата, е добре да има функционираща съдебна система по правила, които я правят независима, допълни съдията от градския съд Иван Коев.

На мястото на срещата се появиха малко граждани, които изложиха своите питания имаше провокативни въпроси, свързани с корупцията в адвокатурата, например.

Съдиите заявиха, че са готови да говорят по всички въпроси, включително и тези, които по някакъв начин уязвяват и създават усещането за гнилост в системата. Поясниха още, че според тях и не е късно, въпреки че по някакъв начин изглежда, че с приетите промени в Конституцията всичко е приключило. Сега е моментът да се говори за съдебна реформа, да се чуят гражданите и  да се срещнат съдии и граждани, за да има промяна, коментираха присъстващите на протеста.

Дали политиците ще отговорят на този призив, предстои да видим, тъй като съдиите заявиха и това, че са готови да дебатират по тези въпроси в политиците. Протестът беше много мирен, а движението не беше блокирано като при протеста пред Народното събрание.

Облечен в тога сред редовите съдии пред Съдебната палата беше и председателят на Върховния касационен съд Лозан Панов, който тази сутрин, по време на честването на 135-ата годишнина от учредяването на институцията, призова колегите си:

Да се борим заедно с всички сили съдът да разполага с онази степен на независимост, която да осигури господство на правото.

Поздравявам ви, скъпи колеги с днешния ден. Моето пожелание към всички вас е да си припомним отново една мисъл на големия Рузвелт – че единственото, от което трябва да се страхуваме, е самият страх. Нека кажем "не" на страха и не допуснем мълчанието да ни превърне в страхливци и нека всички заедно да се преборим с неизвестността и извикаме силно "Стига вече толкова!",
допълни Панов.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!