Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учени от БАН прогнозираха забавяне на икономическия растеж за 2016-а

Забавяне на икономическия растеж за 2016 година прогнозираха учени от БАН.

Прогнозираният ръст на икономиката е по-нисък с 1 процент в сравнение с предходната година заради приключването на предишния програмен период по оперативните програми и все още незадвижените проекти по новите програми, коментира директорът на Института за икономически изследвания на БАН професор Александър Тасев:

Ниските международни цени, плавно възстановяващи се във вътрешното търсене и ниската кредитна активност оказват отрицателен натиск върху инфлацията. Имам лично усещане, че е възможно за трета поредна година инфлацията в края на годината да бъде отново отрицателна.

Признаците на оживление в някои от важните търговски партньори се отразяват благоприятно върху външното търсене и обемите на износа, но несигурността като отличителна черта както за световната, така и за българската икономика задържа инвеститорите от инициирането на нови проекти в очакване на по-добри перспективи.

Тенденциите в развитието на пазара на труда са положителни. За втора поредна година заетостта нараства, а безработицата спада с 2 процента. 

Нивата на трудова заетост достигат пред кризисните стойности, съобщи Любомир Димитров:

Във всички икономически сектори без селското стопанство имаме увеличаване на броя на заетите. Доброто, високото образование е гаранция за заетост.

Расте производителността на труда и годишната заплата с диапазон между 6 и 9 %.

Като тревожно икономистите определят намаляването на броя на работната сила, което се дължи както на демографските процеси, така и на изтичането на работна сила от пазара на труда.

Нарастването на работната заплата отбелязва известно ускорение, като през 2012-2014 година ръстът е бил между 6 - 6,5 процента, а през 2015 година достига близо 9 процента. Същевременно нараства и производителността на труда с 2,6 на сто.

Анализът отчита и негативни тенденции в забавянето на растежа на БВП - от  3 - до 2%. Обяснението е че приключва предходния програмен период по оперативните програми на Европейския съюз и все още не са заввижени проектите по новите програми.  Освен това, външният сектор, който в последните години повлиява положително българската икономика, няма да остане устойчивият фактор на растеж в краткосрочна, а дори и в дългосрочна перспектива, коментира доц. Виктор Йоцов:

Според икономистите на БАН, финансовият сектор все още не е възстановен. Кредитирането на предприятията е намаляло за една година с  2 на сто, а тази година се очаква нулев растеж.

Основен проблем остават високото ниво на лоши кредити и ниската рентабилност. Очаква се и консолидация на банковия сектор. В същото време, учените-икономисти прогнозират и увеличаване на лихвите от страна на Европейската централна банка.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!