Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Трансперънси Интернешънъл:

Най-корумпираният сектор в България е съдебната система

| обновено на 16.11.16 в 17:43
Снимка: БГНЕС


Съдебната система е най-корумпираният сектор в България според Световния корупционен барометър Трансперънси Интернешънъл за 2016 година. Изследването е проведено сред 60 000 граждани от 42 страни в Европа и Централна Азия.

В няколко поредни изследвания съдебната власт у нас остава системният сектор с най-активно изявление на корупцията. Корупционният риск в системата се вижда от всеки трети анкетиран.

17% от гражданите, които са имали контакт с институциите, са платили подкуп. Най-често подкупи са плащани в здравеопазването и образованието. 19% от принудените да дадат подкуп в България са подали и сигнали за това, но едва до 150 дела годишно стигат до съда според авторите на изследването.

Близо 30 процента от хората, превърнали се в жертва на корупцията, биха желали да подадат сигнал, но страхът ги спира, а за други 37 на сто е безпредметно да се бориш или да доказваш корупция в страната. Това отново говори за липсата на доверие в правоохранителните органи, подчертават анализаторите.

Над 60% от българите твърдят, че има корупция в здравеопазването, според Световния корупционен барометър на Трансперънси Интернешънъл за 2016 г. На 16 на сто от анкетираните лично се е налагало да плащат подкуп за здравна грижа през последната година, казва Ваня Нушева:

През тази година много сериозен ръст бележи точно този дял на хората, които са отговорили, че проблемите в здравеопазването, корупцията в здравеопазването заема водещо място. 63 процента извеждат на преден план този проблем. Това прави силно впечатление.

След съдебната система следват парламентът и данъчните служби, казва Калин Славов - изпълнителен директор на международната организация за България:

Липса на ясни и прозрачни правила за назначаване и кариерно развитие, които не позволяват на обществото по видим начин да разбере как се случват тези процеси. Усещането за създаване на клики и кланове, широко медийно отразено в рамките на Висшия съдебен съвет, разногласия по принципни и етични въпроси сред висшите магистрати и като цяло ниско ниво на доверие към съдебната система.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!