Спорът между Варшава и ЕС заради полската съдебна реформа е сред водещите теми. "Полша реформира съдебната си система и ескалира сблъсъка си с ЕС", гласи заглавието в "Ню Йорк таймс". "ЕС предприема безпрецедентни действия срещу Полша в обстановка на ескалиращо напрежение", допълва "Вашингтон пост". Варшава има три месеца да отговори на безпокойствата на ЕС, но не проявява склонност да направи компромис, отбелязва още изданието. Според вестник "Гардиън" сблъсъкът между Варшава и Брюксел е най-тежката криза в ЕС, след като Лондон реши да го напусне миналата година.
Турската преса се фокусира върху острите критики на турския президент Реджеп Тайип Ердоган към външния министър на Обединените арабски емирства шейх Абдула бин Зайед Ал Нахаян. Причината – обида на османски паша в пост в Туитър. Според него Фахредин паша, който е управлявал Медина в периода между 1916 и 1919 г., е обвинен в кражба на ръкописи от свещения град. Теза, която Ердоган опроверга, като уточни, че пашата "се е сражавал смело за защитата" на свещения град и съкровищата му, подчертава "Йени шафак". "Ердоган даде исторически отговор на нетактичния принц", допълват от "Стар", а "Сабах" и "Тюркие" питат в заглавие "Къде бяха предци ви, докато пашата защитаваше Медина?".
Нов законопроект за чуждестранните агенти притесни руски блогъри, пише "Московский комсомолец". Става дума за внесен законопроект, който би позволил който и да е руски блогър, получил пари от чужденци, да бъде признат за "чуждестранна медия, изпълняваща функциите на чуждестранен агент", уточнява изданието. Източник от Държавната дума на руския вестник "МК" уверява, че целта е да се отговори на реални и хипотетични враждебни действия на чужди държави и не се очаква той да бъде използван срещу политици, активни в интернет, категорично е изданието.
Сигнали за нередности в предизборната кампания може да изпращате на e-mail: reporter@bnr.bg
Репортерите на БНР ще ги проверят
АНОНИМНОСТТА Е ГАРАНТИРАНА