Костюми от роли в операта, държавни отличия и дипломи, личният, уникален роял на Катя Попова - това е част от експозицията, подредена в Регионалния исторически музей в нейния роден град Плевен. Поводът е 90 години от рождението на световноизвестната оперна прима. До края на седмицата ще бъдат прожектирани и филми за нея. Спомени за Катя Попова разказва брат й Никола Попов:
Катя беше много трудолюбива, изключително амбициозна, просто перфекционистка. Взимаше уроци по езиците, на които трябваше да изпълнява оперните си изяви, които бяха на италиански, на френски и т.н. В Париж в ролята на Манон я аплодира публиката за прекрасното изпълнение, дори Кирш, който е внук на Масне, отива да я поздрави и всички са учудени от факта, че тя не знае френски, след като е изпълнила толкова перфектно ролята си. За нея беше много трудно, ако тази вечер има един спектакъл, утре - други, в друга роля. Още в таксито, когато се прибирахме към къщи, тя вече започваше да тананика следващата роля, която ще изпълнява. Катя беше много сърдечен човек, много добър човек, тя беше човек, който обичаше семейството си, обичаше града си, обичаше държавата като българка, каза Никола Попов за сестра си Катя Попова, която загина при самолетна катастрофа през 1966 г.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..