Рекорд за най-голям брой хора, които правят мартеници за 5 минути, организира Фондация "Национален тръст за съхранение на културно-историческото наследство". Средствата от продажбата на мартеници ще бъдат дарени за изграждане на Възстановителен център за деца с онкохематологични заболявания в Костинброд. Инициативата има и благотворителен характер и обединява хора от около 40 града от страната и българи в чужбина.
Годишно близо 200 деца се разболяват от онкологични заболявания. Пламен Белчев от Сдружението на родители на деца с онкохематологични заболявания каза, че институциите отказват да подкрепят усилията да се изгради Възстановителен център за лечение на деца в Костинброд. Необходими са 4 милиона и 500 хиляди лева: Правили сме многократно опити преди Нова година, когато се гласуваше бюджет 2014-та, имаше внесено предложение да се отпусне целева субсидия на община Консинброд за изграждане на възстановителния център. За голямо съжаление депутатите не прецениха, че това е от особена важност за децата на България.
Със средствата, събрани досега само от дарения, ще започне строителството на спортна площадка и градина на мястото, предвидено за възстановителния център за деца с онкохематологични заболявания.
Към инициативата "Най-много хора, правещи заедно български мартеници за пет минути в цял свят" се присъедини и Видин. В дунавския град 600 младежи, облечени в бели и червени тениски направиха "жива" мартеница. На финала на празника деца пуснаха в небето 12 бели гълъба, предоставени от видинския клуб на гълъбовъдите "Бонония".
Ученици от 17 училища в Хасково, пък украсиха в бяло и червено всички дървета в центъра на града. Третокласници в Симеоновград изработиха голяма мартеница Пижо и Пенда в човешки ръст, а на сградата на община Димитровград грейна 8- метрова мартеница, за която са били необходими 40 метра плат, 12 килограма вълна и 10 килограма дунапрен.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..