За първи път учените от Българската и Македонската академия на науките честват заедно празника на Светите братя Кирил и Методий.
Науката е независима територия и не трябва да се влияе от политически съображения, каза председателят на БАН акад. Стефан Воденичаров в присъствието на македонския си колега акад. Владо Камбовски:
Празникът на Светите братя вдъхновява за просвета, образование, наука и култура, но още и за разбирателство, сближаване и взаимно подпомагане, затова избрахме с нашите колеги да честваме заедно тъкмо този празник.
Вече почти година с председателя на Македонската академия на науките академик Владо Камбовски съвместно обсъждат дейност между двете академии, подписан е документ за сътрудничество и са договорени 40 съвместни проекта в областта на медицинските, хуманитарните, обществените, природо-математическите, биологическите и техническите науки, по които заедно да работят български и македонски учени. По 30 от тях вече е започнала работа с формирани екипи.
По думите на академик Воденичаров, първото голямо планирано събитие е днешният ден, ще отбележим заедно паметта на славянските първоучители и да се обърнем към общите ни корени. Следващото е провеждане на дни на БАН в Скопие, което ще се осъществи в края на този месец.
През второто полугодие БАН ще бъде домакин на отворените врати на Македонската академия на науката и изкуствата.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..