В Плевенска област хлебното зърно вече е узряло и се очаква само земята да изсъхне от последните дъждове. За момента пазарът на зърното е в застой, няма обявени дори начални цени.
Цената за тон пшеница не трябва да е под 300-310 лева, пресмятат стопаните от село Крушовица. Според тях в резултат на обилните валежи в Европа и кризата в Украйна у нас тази година хлебното зърно може да се изкупува по-скъпо.
Зърнопроизводителите се тревожат, че дъждовете тази пролет несъмнено ще окажат и влияние върху качеството на зърното и то ще е добро, а не отлично. За председателя на местната земеделска кооперация Васил Петров сега най-важното е да има слънце:
Това ни трябва на нас. Да започнем да прибираме реколтата. Второ, да има реални цени. Да не ни притискат търговците много. Ясно е, че те ще ни притиснат, но да не е много, за да можем да съществуваме и ние. Трябва да има рентабилност на производство, да имаме пари. Да можем и техника да купим, по-съвършена.
Ако се сбъднат предварителните пресмятания, кооперацията ще може да изплати тази година на всеки свой член по 50 лева рента на декар - с пет лева повече от миналата година.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..