Работна група от Общинския съвет в Плевен започва издиравнето на паметните плочи на загиналите бойци от Девета пехотна плевенска дивизия в Първата световна война, за да бъде възстановено старото войнишко гробище в града. Според местно проучване само от Плевенския район жертвите в Дойранската епопея са 2395.
Според събраната информация гробището с паметните плочи на плевенските герои в Дойран е било открито през 1926-а година и е поддържано предимно от местните хора.
Работната група, която ще направи огледа и проучването на мястото, след завръщането си ще предложи на Общинския съвет конкретни мерки за възстановяването на военното гробище. Общинският съветник Красимир Атанасов, чиято е идеята, е решил да продължи да търси лобните места на всичките близо 2400 български бойци от Девета Плевенска дивизия, загинали в Дойранската епопея:
Аз ще се опитам да мина и по останалите места, където са били основните позиции по височината - по Кала Тепе и селата Фурка, Богданци, Стояково, където се знае, че те там са загинали на позициите и непосредствено са погребани в така нареченото "полково гробище". Би трябвало да има още шест полкови гробища, които ще се опитам да ги намеря къде са били.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..