Днес се навършват 137 години от най-кръвопролитния трети щурм в петмесечната обсада на Плевен по време на Руско-турската освободителна война. Представители на местното ръководство, на патриотични организации и граждани положиха цветя пред паметника-костница в Скобелевия парк, а свещеници от плевенските храмове отслужиха панихида. Плевенчани коментираха:
Смятам, че народът трябва да помни историята си и да знае историята си. Много е лошо, че децата днес, според мен, в училището не обръщат толкова внимание на този момент, защото, както са казали, че народ без минало няма и бъдеще. Отделно трябва да помним това, което са ни завещали дедите, техния морал, който за съжаление днес в голяма степен липсва.
На фона на деградацията на ценностите като цяло, сякаш единствено паметта ни остана. Трябва да се гордеем с това, което са сторили нашите деди и това, което се е случило на свещената българска земя. Още повече ние като плевенчани трябва да изпитваме още по-голяма гордост със събитията, които са станали тук, на мястото, на което се намираме в момента.
Много от присъстващите не са осъзнали истината за това нещо, за тази случка. Ние, благодарение на тези жертви, сме живи, нашият град е жив. Тези души сега ни пазят, а ние не можем да го разберем. Това е мемориален парк. Толкова съм говорила на младите хора, които срещам тук, да не крещят, защото това е спомен за онези, които са си дали живота. Трябва да им говорим, да събудим тази памет в тях.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..