Ямболският безистен да стане част от материалното културно наследство на ЮНЕСКО предлагат от община Ямбол. В момента се подготвя документацията за кандидатстване.
Приключва един от най- мащабните проекти през последните години свързан с цялостната реставрация и обновяване на емблематичната за Ямбол сграда на Безистена. В неговото реконструиране по Оперативна програма "Регионално развитие" са вложени над 5 млн. 670 000 лв. По проекта в Националния археологически резерват „Кабиле” край Ямбол също е извършена реставрация и консервация на късноантична римска баня раннохристиянска базилика. Изградена е открита сцена с места за зрители за пресъздаване на моменти от бита и живота на древните траки и римляни, както и на значими исторически събития. Двата обекта ще предизвикат интереса на туристи от всички краища на страната, категоричен е кметът на Ямбол Георги Славов, който обяви, че ще бъде направено всичко възможно безистена да стане част от материалното наследство на ЮНЕСКО:
Това е единствената такава запазена сграда в България - без някога да е била събаряна или да е претърпявала сериозни интервенции и мисля, че имаме всичките шансове. Ако това се случи, ще гарантира на Ямбол един много сериозен поток от туристи, и извън България
Официалното откриване на обновената сграда на ямболския безистен ще бъде в края на март, тъй като в момента се ремонтира пространството около него.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..