Депутатите одобриха Стратегията за развитието на висшето образование до 2020-а година. В документа е заложено увеличаване на финансирането и стимулиране на научноизследователската дейност в университетите.
Всички депутати подкрепиха документа. Стратегията предвижда да бъде спряно финансирането на специалностите в университетите, които показват ниски резултати. 60 процента от парите, които ВУЗ-овете ще получават, трябва да са за качествено образование, а не както е досега, на брой студенти. За да получат финансирането, учебните заведения ще трябва да покажат и колко от завършилите студенти са се реализирали и с каква заплата. Стратегията разделя университетите на изследователски и университети, в които се преподава наука.
Предвижда се от догодина преподавател да участва в академичния състав на само едно висше учебно заведение при акредитацията му. Държавата ще следи строго критериите при получаване на бакалавърска и магистърска степен във всички ВУЗ-ове. Стратегията предвижда още на студентите да се дават социални стипендии, стипендии за върхови постижения и стипендии за успех. Сред целите на стратегията е и изграждането на устойчива и ефективна връзка между висшите училища и пазара на труда с цел повишаване на качеството на висшето образование и на съвместимостта му с европейските системи.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..