Износителите на дървесина и дърводобивните дружества в България отново излязоха на протест пред Народното събрание срещу забраната за износ на суров дървен материал
Дървесината, която износителите са купили от държавата, стои в скласове и не може да се реализира на вътрешния пазар заради разликата в цените, обяснява Димитър Николов.
Преработвателните предприятия на България дават по-ниска цена след налагане на мораториума. Това е извиване на ръце. В момента за тези три месеца те се опитват да вземат суровината на безценица и това е с помощта на държавата. Затова протестираме.
Според Николов, мораториумът е лобистка мярка в полза на преработвателните предприятия.
Подобно споразумение и без участието на политици няма как да стане това нещо.
Междувременно фирмите губят, защото външнотърговските им партньори са завели дела за неустойки срещу тях. Държавата ще загуби, защото българските фирми ще осъдят държавата, а чуждите фирми ще намерят нови пазари.
Заради нас няма да затворят заводите. Има си съдебна система при тях. Има си европейско, международно право и съответно ще поемат и санкции към нас.
Незаконната сеч продължава, а ние вече сме на борсата, каза протестиращ работник, запитан до какво води мораториума.
Ако готвените промени в Закона за горите бъдат внесени бързо в парламента, след две седмици те може да бъдат приети и забраната да отпадне, каза депутатът Стефан Кенов.
До момента няма данни за нито един кораб или ТИР, натоварени с дървесина за износ, където да са установени материали без законни документи, твърдят от бранша.Загубите на фирмите обаче продължават и до момента почти всичките им партньори от Турция и Гърция са завели дела срещу тях за неизпълнение на сключени договори. Ако делата бъдат спечелени, българският бизнес ще загуби милиони и ще фалира. Няколко български фирми са завели дела срещу държавата, внесли са и декларация в представителството на Еврокомисията у нас, а следващата седмица ще сезират всички европейски институции за това, че държавата чрез този мораториум нарушава принципите на свободната търговия в ЕС.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..