Руини на средновековен замък е открил ямболският историк Хараламби Баев в центъра на града. Върху основите на замъка, в началото на ХХ век, е построено училище.
Според учителя от гимназия "Васил Левски" Хараламби Баев, до художествената галерия в Ямбол и до ден днешен е запазена стена от средновековен замък. До този извод той стига, след като прочита пътеписите на турския пътешественик Евлия Челеби от 1667 година. В тях пише:
Край река Тунджа са разположени многоетажни каменни сгради, украсени с балкони, особено пък султанският дворец на сина на кримския хан - Герай султан, е един украсяващ света дворец.
Според Баев: Евлия Челеби е видял Синагогата, еврейската баня и до тях вече е тази сграда, която според мен е сараят или дворецът на сина на тогавашния кримски хан. И до сега е запазена една стана до ниво втори етаж, виждат се и осем прозореца. Те са доста високи тези руини, те са на ниво поне втори етаж, а вече явно на третия етаж ще са били балконите.
Според Баев, трябва да бъдат направени археологически проучвания, които ще докажат или отхвърлят неговата хипотеза.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..