Шест милиона лева, от които 4 800 000 европейски средства, са инвестирани в ремонта на Централната минерална баня в София, която ще бъде отворена на Деня на града -17 септември като музей за история на столицата. Столичната община търси инвеститор за реконструкцията на останалата част от сградата, която може да бъде използвана и като балнео-лечебен комплекс. Инвестицията е изчислена на 10 милиона лева.
Четири пъти Столичната община е правила опити да намери инвеститор за ремонта и стопанисването на 7-те хиляди квадратни метра от Централната баня в София, но до този момент е без успех. Затова администрацията ще настоява пред общинския съвет сградата да бъде използвана за културна дейност, за разширение на Музея на София, както и за създаване на две много функционални зали за култура, посочва кметът Йорданка Фандъкова:
Дай боже, ако има инвеститори - добре, но ако не - моето мнение е, че това трябва да е последен опит и след това да помислим за разширението на музея.
Тази част, която е за спа-център или за балнеоцентър не е ремонтирана. Там има нужда от огромни инвестиции. Това е много стара сграда, която на практика още преди 1989 г. е спряла да функционира като сграда и е силно амортизирана. Реставрирането е много скъпа дейност, и то в най-малките детайли на сградата. Много туристи минават през площада и самата сграда. Уникална е.
През 1906 г. е започнало изграждането на Централната баня в София. През 2014 г. в северното крило е открит физико - лебечен институт с 5 водолечебни отделения. Сградата е обявена за национален архитектурен паметник.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..