По-малко от 100 деца с увреждания все още живеят в институции у нас, по данни на Държавната агенция за закрила на детето. До края на годината те ще бъдат изведени и настанени в Центрове от семеен тип. Трудотерапевтът Ярмила Ямборска и психологът Юлия Динева от Центъра в Кюстендил казват, че е важно да бъде обменян опит между специалистите, които полагат грижа за децата:
В началото беше малко трудно - самото опознаване, самата среда… Беше стрес, както от тяхна страна, така и от наша. С едно взаимно доверие, което създадохме помежду си, започнахме да се изграждаме като едно семейство.
Мисля, че това нещо, което се случва в момента, е много добро за тях. Повечето от тях са с умерена и дълбока умствена изостаналост. Трябва да има повече комуникации със самата обществена среда навсякъде, за да ни приемат по-добре. Защото хората малко, или много не ни познават. Не познават самия тип такива деца. Има още да се работи. Трудно и бавно става самото изграждане. И като личност на самото дете, и в самата работа, и комуникацията с тях…бавно, но мисля, че резултатите ще са налице.
За извеждането на децата с увреждания от институциите и настаняването им в Центрове от семеен тип ще чуете повече в предаването "Хоризонт до обед".
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..