Десетки експонати от над 20 музея от цялата страна са включени в откритата в Търговище изложба "Стари мерки и теглилки по българските земи".
Новооткритата изложба е уникална по своя характер, защото събира на едно място различни мерки и теглилки, използвани през вековете и изработени от желязо, стъкло, бронз и керамика, обясни Магдалена Жечева от Историческия музей в Търговище:
При всяко едно свое гостуване към нея се прибавяха мерки и теглилки, характерни за региона в който гостуваме. Така че възможностите, които в момента предоставя изложбата са изключително широки, тъй като представя изключително разнообразни ценности, свързани с историческата метрология.
Автор на изложбата е един от малкото изследователи на историческата метрология, доцент доктор Христо Харитонов, който добавя любопитни факти за мерките и теглилките:
В обикновения разговор казваме - намира се на две крачки разстояние, не казваме на 1 метър 85 сантиметра и 5 милиметра, а на две крачки. Примерно казваме на един разтег разстояние, използваме често пъти педята като мярка, но винаги се посочва пет педи твои или пет педи мои.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..