Едно от най-красивите тракийски съкровища - Вълчитрънското ще бъде изложено в зала "Съкровищница" на Регионалния исторически музей в Шумен до края на януари 2016 година. То е най-голямата златна находка, откривана по българските земи и една от най-големите загадки на древна Тракия. Състои се от 13 златни съда, като е датирано в периода ХVІ-ХІІІ век преди Христа. Общото тегло на съкровището е 12, 425 кг. Част от експонатите нямат аналог в целия древен свят, но според Северина Йоргова от музея в Шумен най-красив е триделния съд:
Безспорно най-интересната находка - част от това съкровище, е триделният съд, който се състои от три малки блюда във формата на бадеми, които са свързани помежду си от сребърни с позлата тръбички. Този съд позволява, според проучвателите, едновременно наливане и, съответно, консумация на три различни течности. Предполага се, че това са мляко, вино и вода
В момента в Шумен е изложено копието на Вълчитрънското съкровище, а оригиналните находки са част от международната експозиция "Златната легенда", която гостува в Япония.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..