Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кохезионните фондове и младите са на фокус в Седмицата на градовете и регионите

Снимка: Лили Големинова
Градовете и регионите - това е темата на седмицата в Брюксел.
От днес до четвъртък над 6000 участници ще коментират всичко, свързано с регионалната политика в рамките на Седмицата на градовете и регионите - най-мащабния форум на годината. Първото издание е през 2003-та, тогава негов организатор е Европейския комитет на регионите, като първоначалното название е Open Days. През следващата година като съорганизатор се присъединява ЕК и по-точно Генерална дирекция "Регионална и селищна политика", а събитието става все по-голямо.

Тази година организаторите са решили да го "изнесат" извън европейските институции и всичко се случва в Square - впечатляваща модерна сграда, съвсем близо до стария център на града (прочутия Grand Place, неотдавна определен за най-красивия площад в Европа).  Именно в голямата зала на The Square днес официално бе открита Европейската седмица на градовете и регионите с обръщения на Жан-Клод Юнкер, на Корина Крецу, еврокомисарят, който отговаря за регионалната политика, Карл-Хайнц Ламберц, председател на Комитета на регионите и един от заместник-председателите на Европейския парламент, Павел Теличка. Така големите европейски институции обединяват сили на така важната територия на регионалната политика - на практика в градовете и регионите се разпределят 2,1 милиарда евро на година, което е 1/3 от публичните разходи. Kарл-Ханц Ламберц, Корина Крецу, Жан-Клод Юнкер, Павел ТеличкаФокусът на форума тази година "пада" върху бъдещето на кохезионните фондове след 2020 година.

Smarter, greener, connetcted, local  - това са ключовите думи на Европейската седмица на градовете и регионите. Друг важен елемент е участието на младите - за първи път тази година в рамките на инициативата Youth4Regions на форума присъстват млади журналисти (включително трима от България), които са спечелили конкурс, свързан с материал за успешен проект, осъществен с европейски средства в конкретната държава. Друга младежка инициатива е Road Trip Project, в рамките на която 4 екипа от по двама млади европейци са изминали определен важен за Европа маршрут - България е била част от Дунавския маршрут, обходен от естонка и ирландец.

Европейската седмица на градовете и регионите съвпада и със 131-та сесия на Европейския комитет на регионите, в който България е представена с 12 кметове на различни населени места - в момента това са Стара Загора, Правец, Гоце Делчев, Сливен, Попово, Монтана, Самуил, Ивайловград, Кърджали, Пещера и Габрово, като именно градоначалника на Габрово - Таня Христова, ръководи българската делегация. Малина Едрева пък представлява Столичната община. По 12 представители като нас в Комитета на регионите имат държави като Австрия, Белгия, Чехия, Унгария, Гърция, Португалия и Швеция, а с най-много (по 24) са Германия, Италия, Франция и (все още) Великобритания.

Иначе старанието на организаторите е Седмицата на градовете и регионите да е по-малко формална, по-интересна и по-достъпна за всички - затова има и различни съпътстващи инициативи, състезания и дори музика на живо. Днес пред сградата, където се провеждаха официалните срещи и пресконференциите имаше певица с китара, която добавяше към саундтрака на столицата на Европа песни като Torn на Натали Имбрулия и Kiss me на Sixpence non the Richer.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!