Днес става ясно на колко и кои промишлени предприятия ще може да разчита енергийната ни система при недостиг на ток. За пръв път тази година освен ТЕЦ-овете от студения резерв при необходимост ще могат да се използват и някои предприятия, за да се гарантира сигурността на електроснабдяването.
Какво представлява този третичен резерв обясни в интервю за "Хоризонт" преди дни изпълнителният директор на Електроенергийния системен оператор Ангелин Цачев:
"Това означава, че в определени моменти даденият участник може да се откаже от закупената от него електроенергия и тази електроенергия да участва в баланса на страната, като за това на участника му се заплаща тази енергия по цена на насрещния пазар. Просто тя ще бъде предоставена на някой друг потребител. Така целим да намалим до голяма степен използването на студен резерв и, разбира се, да можем по-бързо и по-ефикасно да управляваме системата".
Днес ще бъдат отворени и оповестени офертите на предприятията, желаещи да участват в този вид резерв, който се предвижда да бъде 65 мегавата. До края на месеца ще бъдат сключени договорите, за да може от 1 ноември системата да разчита и на тези количества ток.
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..