На 6 октомври от 19.00 часа в зала „България“ Симфоничният оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски ще открие своя творчески сезон.
Концертната вечер ще започне със Симфоничен прелюд „Усамотение“ на българския класик Панчо Владигеров – произведение, което рядко присъства в културния афиш на столицата.
Своя дебют с Радиосимфониците ще направи словашкият цигулар Далибор Карвай. Той печели мястото си за Виенския симфоничен оркестър през 2020 г. и е назначен за негов първи концертмайстор.
В откриващия концерт Далибор ще изпълни Концерт за цигулка и оркестър от Йоханес Брамс - едно от най-виртуозните произведения на композитора в този жанр.
Единственият концерт за цигулка на Брамс е композиран през лятото на 1878 г. в Перчах, малък град в южна Австрия. Творбата e пропита с типичната за Брамс атмосфера на ярка тържественост и страстта на унгарските мелодии.
Във втората част на концерта ще прозвучи Симфония №9 „Из Новия свят“ на Антонин Дворжак - последната симфония на чешкия композитор и най-голямото му постижение в този жанр. Написва я по време на пребиваването си в Америка, докато работи като директор и преподавател по композиция в Националната музикална консерватория в Ню Йорк. Вероятно затова, много изследователи на творчеството на Дворжак забелязват в музиката на симфонията чувство на носталгия.
Билети в Рекламно-информационния център на БНР (бул. "Драган Цанков" №4), на касата в зала "България" и в мрежата на Ивентим.
Далибор Карвай започва да свири на цигулка на тригодишна възраст под ръководството на баща си. Прави записи за Словашкото радио в Братислава още по време на обучението си в Началното училище по изкуства във Врутки. Завършва консерваторията в Жилина, където учи при проф. Бохумил Урбан, по-късно и Виенската консерватория в класа на известния професор Борис Кушнир.
Някои от най-големите успехи на Далибор Карвай включват награда в Кордоба през 1996 г., Голямата награда на Евровизия - Млад музикант на годината през 2002 г., Първата награда на конкурса Тибор Варга през 2003 г., наградата „Нов талант“ на International Tribute of Young Interpreters през 2005 г., както и победата му на конкурса Давид Ойстрах в Москва през 2008 г. Престижният му концерт за принц Чарлз от Уелс в замъка Уиндзор през 2003 г. заедно с Мстислав Ростропович доказват неговите изключителни музикални постижения. Карвай участва в Международната академия Сейджи Озава в Швейцария и получава наградата Young Creator Award в музикалната категория на Tatra Bank Foundation в Словакия. През 2009 г. Словашката република присъжда на Карвай Наградата на министъра на културата за изключителното му артистично представяне и успешното международно представяне на словашкото изпълнителско изкуство.
Като солист Далибор Карвай е работил с много утвърдени диригенти като Лейф Сегерстам, Йон Марин, Хироюки Иваки, Яп ван Зведен, Марек Яновски, Александър Рахбари, Бенджамин Уолфиш, Ондрей Ленард, Оливер Дохнани и др. Сътрудничи с оркестри като Виенски симфоничен оркестър, Симфоничен оркестър на Виенското радио, Виенски камерен оркестър, Камерата Залцбург, Германски симфоничен оркестър в Берлин, Оркестър на Националния театър в Манхайм, Чешки филхармоничен оркестър, Английски камерен оркестър, Симфоничен оркестър „Каназава“, Het Gelders Orkest, Solistes Européens Luxembourg, Словашки филхармоничен оркестър, Симфоничен оркестър на Словашкото радио, Държавен камерен оркестър на Жилина и др.
Като камерен музикант Карвай свири с блестящи музиканти като Радек Баборак, Юлиан Рахлин, Венцел Фукс, Борис Кушнир, Магда Амара, Стефан Щройсниг, Даниел Бурановски и др.
Освен активната си концертна кариера, Карвай е и професор по цигулка в Университета за музика и изкуства във Виена от 2014 г.
Дългото и всеотдайно търсене на идеалната цигулка на Карвай е документирано в международния филм „Страдивари – Търсене на съвършенство“, издаден през 2004 г. Сега свири на цигулка Страдивари 1694 ex Benecke.
Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов започва нов цикъл от концерти, посветени на авторската музика на композитори от различни поколения, творили във фолклорния жанр. В първото издание на „Из дневниците на твореца“ радиосъставът ще представи инструментални композиции на трима изтъкнати автори - Генчо Генчев..
Александър и Константин Владигерови са известни български музиканти, които успешно прославят изкуството си у нас и в чужбина. Освен, че са блестящи инструменталисти (Александър свири на тромпет и флюгелхорн, Константин на пиано, кларинет и бас кларинет), те са композитори и аранжори. Родени са в София, в дома на изтъкнатия диригент и..
С творбата Епизоди за четири групи тембри от забележителния ни композитор Иван Спасов Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще открие следващата си концертна програма на 22 ноември от 19 часа в зала „България“. За личността и твореца Иван Спасов може да се говори много, но най-важното е, че е един от..
Българското национално радио обявява началото на онлайн прослушване за деца- инструменталисти, които да бъдат допуснати до звукозаписи в Първо студио на БНР за участие в международния конкурс „Концертино Прага 2025“. Всяка година продуцентите от „Музикална продукция и състави“ дават възможност на избрани таланти да реализират безплатно свои..
През този сезон Симфоничният оркестър на БНР започва нова линия от концерти, които ще се провеждат в Първо студио на радиото. В тях също ще звучи много българска музика, както традиционно това вече е заложено във всяка програма на състава за концертите им в зала „България“. Първият концерт от новата линия ще бъде на 13 ноември от 19.30 часа в Първо..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..