Симфонично скерцо „Чиракът магьосник“ от Пол Дюка, Концерт за кларинет и камерен оркестър от Любомир Пипков и „Фантастична симфония“ от Хектор Берлиоз ще представи Симфоничният оркестър на БНР с главен диригент Константин Илиевски в следващия си концерт на 2 февруари от 19 часа в зала „България“.
Успехът на френския композитор, музикален критик и педагог Пол Дюка идва през 1892 г., когато в Париж е изпълнена неговата увертюра „Полиевкт“, по същото време са публикувани и първите му критични статии. Също толкова известни негови произведения по онова време са Симфония в до мажор и скерцото „Чиракът магьосник“, написано по едноименната поема на Гьоте и което става една от най-популярните творби на композитора. И в двете са ясно демонстрирани композиторските умения на Дюкa, неговата жива, оригинална оркестрация и стил. Сюжетът на поемата разказва за арогантния ученик на магьосника, който в отсъствието на своя учител, използва магии – съживява метла и я кара да носи вода, но не може да я спре. В резултат на това водата прелива през ръбове на ваната, наводнявайки къщата и само намесата на завърналия се магьосник спасява ситуацията. Пол Дюка написва скерцото през 1897 г. – точно сто години след създаването на Гьотевата поема. Същата година тя е изпълнена под диригентството на автора, а впоследствие е обичана не само от диригенти и публика, но и от режисьори. Използвана е два пъти от компанията Уолт Дисни в анимационните филми „Весели симфонии“ през 1937 г. и „Фантазия“ през 1940 г., както и в американския фантастичен филм „Чиракът на магьосника“ през 2010 г.
Програмата ще продължи с Концерт за кларинет и камерен оркестър от известния ни композитор Любомир Пипков, 120 години от рождението на когото отбелязваме тази година. Връзката между двамата композитори (Пипков и Дюка) не е случайна - Любомир Пипков е френски възпитаник и учи композиция в Париж при самия Пол Дюка, от който неминуемо е повлиян. Концертът за кларинет и камерен оркестър е написан през 1966 г. За първи път е изпълнен от прочутия ни кларинетист Петко Радев, а на 2 февруари ще прозвучи в изпълнението на Данчо Радевски – водач на групата на кларинетите на Радиосимфониците.
Във финала на концерта ще прозвучи и „Фантастична симфония“ на Хектор Берлиоз – първата в историята програмна симфония от пет части, в която музиката разказва подробен литературен сюжет чрез звуци. Композиторът я създава през 1832 г., когато е на 26 години и студент в Парижката консерватория. Премиерата ѝ през същата година предизвика фурор и става емблема на френския музикален романтизъм.
Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.
*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалност „Музика“ към СУ, Департамент „Музика“ към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта!
На 6 декември от 19 часа в зала „България“ за първи път на българска сцена ще се реализира един нетрадиционен концерт на Симфоничния оркестър на БНР с участието на Тина Осара, която ще рисува на сцената (live painting act), докато звучи музиката от балета „Ромео и Жулиета“ от Сергей Прокофиев . Сергей Прокофиев е гениален композитор и..
Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов започва нов цикъл от концерти, посветени на авторската музика на композитори от различни поколения, творили във фолклорния жанр. В първото издание на „Из дневниците на твореца“ радиосъставът ще представи инструментални композиции на трима изтъкнати автори - Генчо Генчев..
Александър и Константин Владигерови са известни български музиканти, които успешно прославят изкуството си у нас и в чужбина. Освен, че са блестящи инструменталисти (Александър свири на тромпет и флюгелхорн, Константин на пиано, кларинет и бас кларинет), те са композитори и аранжори. Родени са в София, в дома на изтъкнатия диригент и..
С творбата Епизоди за четири групи тембри от забележителния ни композитор Иван Спасов Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще открие следващата си концертна програма на 22 ноември от 19 часа в зала „България“. За личността и твореца Иван Спасов може да се говори много, но най-важното е, че е един от..
Българското национално радио обявява началото на онлайн прослушване за деца- инструменталисти, които да бъдат допуснати до звукозаписи в Първо студио на БНР за участие в международния конкурс „Концертино Прага 2025“. Всяка година продуцентите от „Музикална продукция и състави“ дават възможност на избрани таланти да реализират безплатно свои..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..