На 23 април от 19 часа в Първо студио на БНР класиката среща джаза в концерта на Биг бенда на БНР с гост-диригент Любомир Денев.
Любомир Денев е композитор, диригент и джаз-пианист, дългогодишен творчески сътрудник на СО и Биг бенда на БНР. Като композитор и диригент е работил с най-добрите Симфонични оркестри в България. Международната му дейност включва записи със Симфоничния оркестър на Гръцкото радио и телевизия и два компактдиска за американската компания КОНКОРД-Рекърдс. Като джаз пианист е гастролирал във Франция, Германия, Словакия, Унгария, САЩ и др. В периода 2008-2009 е поканен от Министерството на Културата на Бавария в Международния културен център Вила Конкордия, където твори, изнася лекции и концерти.
Като композитор Л. Денев твори във всички музикални жанрове - камерна и симфонична музика, поп, джаз, мюзикъл, театрална и филмова музика. Авторските му творби са изпълнявани в много страни на Европа, Канада, Мексико, Индия, Русия, Египет, САЩ и Япония. Неговият мюзикъл „Напразни усилия на любовта“ гостува в Кайро (1989) с постановката на Българска камерна опера - Благоевград, мюзикълът „Законът на Джунглата“ (носител на наградата СОФИЯ 1989) има своята премиера, преведена на френски в Париж (1993), а мюзикълът „Алис в страната на сънищата“ е поставен на гръцки език в Никозия и Ларнака, Кипър (2012 г).
Носител е на многобройни награди у нас и с престижни международни отличия за хорова композиция, за камерна и филмова музика. През 2020 г. Министерството на културата го удостоява със звезда „Златен век“ за значим принос в развитието и утвърждаването на българската култура.
Във фонда на БНР са съхранени над 1000 записа на негови авторски произведения и аранжименти. Любомир Денев прие предизвикателството да застане пред Биг бенда на БНР в поредното издание на проекта „Джаз в класиката“ и създаде атрактивна програма - произведения от предкласиката до музиката на 20 век. Специално място авторът отделя на класиците в българската музика Георги Златев-Черкин и Панчо Владигеров, авторски джаз-версии по класически теми от Хендел, Шуман, Дебюси, Барток, Владигеров. Солист и специален гост ще бъде пианистът Марио Ангелов. Специално за него, вдъхновен от необикновената му пианистична дарба и дългогодишното им и ползотворно творческо сътрудничество в съвременната музика, Любомир Денев създава две пиеси: Етюд в ми бемол минор от Шопен и произведението, което той нарича „гвоздеят на програмата“ – Вариации 2024 за пиано и Биг бенд по Каприз 24 на Паганини. Тази обемна, 13-минутна творба авторът е посветил на Марио Ангелов.
Марио Ангелов е възпитаник на българската клавирна школа. Реализирал е респектиращо количество студийни записи, творби в различни стилове, форми и жанрове като солист, като пианист в Симфоничния оркестър на БНР и камерен ансамбъл „Софийски солисти“. В звукозаписния фонд на БНР името на Марио Ангелов стои зад знакови премиери на български и чужди композитори, много от които с еталонни студийни записи в националната фонотека. Концертирал е в Япония, Германия, Австрия, Великобритания, Испания и др.
В концерта на 23 април публиката ще присъства на премиерата на джазовите адаптации на: Вариации върху 24 каприз на Паганини /сюита за пиано и Биг бенд/, Хендел – Сарабанда, Панчо Владигеров - „Заплакала е Стара планина“, „Одит моме за вода“, Шопен – Етюд es moll, Шуман – „Мечтание“, Бела Барток - Allegro Barbaro, Дебюси – „Лунна светлина“, „Cakewalk“ , Георги Златев-Черкин – „Севдана“.
Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.
*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалност „Музика“ към СУ, Департамент „Музика“ към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта!
На 6 декември от 19 часа в зала „България“ за първи път на българска сцена ще се реализира един нетрадиционен концерт на Симфоничния оркестър на БНР с участието на Тина Осара, която ще рисува на сцената (live painting act), докато звучи музиката от балета „Ромео и Жулиета“ от Сергей Прокофиев . Сергей Прокофиев е гениален композитор и..
Оркестърът за народна музика на БНР с диригент Димитър Христов започва нов цикъл от концерти, посветени на авторската музика на композитори от различни поколения, творили във фолклорния жанр. В първото издание на „Из дневниците на твореца“ радиосъставът ще представи инструментални композиции на трима изтъкнати автори - Генчо Генчев..
Александър и Константин Владигерови са известни български музиканти, които успешно прославят изкуството си у нас и в чужбина. Освен, че са блестящи инструменталисти (Александър свири на тромпет и флюгелхорн, Константин на пиано, кларинет и бас кларинет), те са композитори и аранжори. Родени са в София, в дома на изтъкнатия диригент и..
С творбата Епизоди за четири групи тембри от забележителния ни композитор Иван Спасов Симфоничният оркестър на БНР с диригент Константин Илиевски ще открие следващата си концертна програма на 22 ноември от 19 часа в зала „България“. За личността и твореца Иван Спасов може да се говори много, но най-важното е, че е един от..
Българското национално радио обявява началото на онлайн прослушване за деца- инструменталисти, които да бъдат допуснати до звукозаписи в Първо студио на БНР за участие в международния конкурс „Концертино Прага 2025“. Всяка година продуцентите от „Музикална продукция и състави“ дават възможност на избрани таланти да реализират безплатно свои..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..