В навечерието на най-светлия християнски празник Великден Симфоничният оркестър и Смесеният хор на БНР ще представят специална програма. На 26 април от 19 часа в зала „България“ под диригентството на маестро Георги Димитров те ще изпълнят „Стабат Матер“ от Франц Шуберт за първи път в този състав.
Един от най-великите композитори на западната класическа музика написва своята “Stabat Mater” във фа минор, D. 383 през пролетта на 1816 г., едва 19-годишен. Посвещава я на брат си Фердинанд, който по онова време е директор на сиропиталище. Жизнените преживявания на композитора намират отражения със специална дълбочина в музиката му, която я прави толкова неповторима. Използваният текст в произведението е немска парафраза на латинския, написан от немския поет и драматург Фридрих Клопщок, който поставя Иисус Христос в центъра на съзерцанието, а не Мария. Творбата е красиво въведение в хорово-симфоничната музика на Шуберт и разгръща цялата дълбочина на Великденското послание чрез хоровите партии. Гостуващите солисти в нея ще бъдат даровитите певци със стремителна кариера - сопраното Стефани Кръстева, тенорът Михаил Михайлов и басът Виктор Кръстанов.
В програмата ще прозвучи и прочутото Адажио за струнни и орган в сол минор на италианския бароков композитор Томазо Албинони. Съществува любопитна история за това, че Адажио в сол минор всъщност не е точно на Албинони, а на биографа му Ремо Джазото. След смъртта на композитора личните му архиви се озовават в държавната библиотека в Дрезден. През 1945 г., по време на бомбардировките на града, повечето от архивите са унищожени. По това време, 200 години след смъртта на Албинони, италианският музиколог Джазото решава да напише биографията на композитора. Музикологът се захваща да проучва архивите му и така открива в Дрезден неизвестен фрагмент от творчеството на Албинони. Едва шест такта на две тематични идеи и басова партия, от които възкръсва възхитителното Адажио. Това се случва през 1958 г. Историята около произхода на Адажиото и до днес поражда повече въпроси, отколкото отговори, но музиката му продължава да се възприема от света с особено възхищение.
В концертната вечер ще прозвучи и Концерт за пиано и оркестър №1 в ре минор от Йохан Себастиан Бах. Създаването на клавирните концерти на великия немски композитор, автор на над 1000 произведения, майстор на органа и клавесина, датира приблизително от 30-те години на 18 век. От 1729 г. Бах оглавява Студентското музикално дружество (Collegium musicum) към Лайпцигския университет и участва в неговите концерти като диригент и солист. Именно за тези събития той създава Концерти за един, два, три и четири клавесина с оркестър. По-голямата част от тях са авторски адаптации на предишни произведения за други инструменти (главно Концерти за цигулка). Най-популярен в съвременния клавирен репертоар се счита Концерт за пиано и оркестър №1 в ре минор, двете части от който са включени в една от кантатите на композитора. Концертът е изключително органичен и красив в своята клавирна фактура, а според справедливата забележка на музикалните критици той „най-малко напомня за своя „цигулков“ произход“.
На 26 април клавирния концерт ще изсвири пианистът Веско Стамболов, който има голям опит в интерпретацията на Баховото творчество.
Репертоарът му включва над 40 концерта за пиано и оркестър, сред които са: двата на Шопен, Шуман, Григ, Чайковски - № 1, Равел - Сол мажор, Рахманинов - № 3, Прокофиев - № 3, Шостакович - № 1, както и рядко изпълнявани концерти от Йохан Кристоф Фридрих Бах, Карл Филип Емануел Бах, Йохан Кристиан Бах, Леополд Кожелух, Хенрик Гурецки и други, с които е солирал в множество концерти на всички оркестри у нас и в чужбина.
Стамболов е осъществил редица проекти, свързани изцяло с Й. С. Бах: рецитали във Виена и Барселона и на престижни фестивали в България. Реализира първото в България интегрално изпълнение на 8-те концерта на Бах за соло клавир и оркестър, както и концертите за 2, 3 и 4 клавира. Германската звукозаписна компания Metarecords издава два компактдиска на Стамболов с интеграл на соловите клавирни концерти на Бах със струнен квартет. Специализираното издание за клавирно изкуство Pianonews отличава първия му Бахов диск като „Диск на месеца“ за май и юни 2004 измежду 20 CD-та на световноизвестни пианисти.
Той е носител на редица награди от наши и международни конкурси, Кристална лира на СБМТД за 2004 и Националната награда за принос в музикалното изкуство „Акад. Марин Големинов“ за 2020. От 2012 г. живее в Каталуня, където преподава камерна музика и пиано във Висшата Консерватория „Лисеу“, Барселона.
Билети за събитието може да намерите в Рекламно-информационния център на БНР (бул. „Драган Цанков“ №4) и в мрежата на Ивентим.
*Вход свободен за ученици от музикалните училища и студенти от НМА „Проф. Панчо Владигеров“, специалност „Музика“ към СУ, Департамент „Музика“ към НБУ и АМТИИ Пловдив, срещу ученическа или студентска карта!
Проектът „Биг бенд джаз академия“ е с почти 10-годишна история. Създаден е от диригента на Биг бенда на БНР Антони Дончев и продуцента Мая Райкова . Има мисията и сериозната отговорност да се подкрепят новите поколения автори, певци, инструменталисти. Идеята е в ежегодни концерти да се представя новата генерация в джаза. Вече няколко години..
Заповядайте на втория концерт с български творби на Симфоничния оркестър на БНР на 15 януари от 19.30 часа в Първо студио на БНР с гост-диригент Константин Добройков . Програмата ще започне с Токата от Димитър Ненов (оркестрация Лазар Николов). Можем в началото да направим своеобразен мост между откриващата и финалната творба с думите на..
На 5 февруари от 19 часа Първо студио на БНР ще бъде домакин на концерта „ Петолиния и вдъхновения“ – проект на композитора Костадин Генчев , който изследва пресечната точка между класическата музика и българския фолклор. Вдъхновен от идеята за диалог между двете традиции, Генчев създава музикална тъкан, в която контрастни, но естествено..
Българското национално радио обявява началото на онлайн прослушване за деца-инструменталисти, които да бъдат допуснати до звукозаписи в Първо студио на БНР за участие в международния конкурс „Концертино Прага 2025“. Всяка година продуцентите от „Музикална продукция и състави“ дават възможност на избрани таланти да реализират безплатно свои..
„Коледа, Коледа...“ е празничен концерт, с който Биг бендът на БНР и диригентът Антони Дончев ще зарадват своите почитатели преди най- светлите празници. Малките и талантливи певци от ВГ „Радиодеца“ и диригентът Илина Тодорова са подготвили свои изненади - любими коледни песни: „Вятърът снежинки гони“ по музика на Христо Недялков, „Must Be..
Продължаваме рубриката „Запознай се с музикантите“ с представянето на главния диригент на Симфоничния оркестър на Българското национално радио – Константин Илиевски . Константин Илиевски произхожда от..
Човекът, с когото ще ви запознаем тази седмица е цигуларката Галина Койчева - концертмайстор на Симфоничния оркестър на БНР. „ Утвърден и желан солист е, чудесен камерен изпълнител и перфектен..
Запознай се с музикантите! Това е пространството, където всяка седмица ще ви срещаме с някой от музикантите от съставите на БНР. Стартираме с цигуларката Десислава Чолакова , далеч не само..