Копродукция на БНР и полското радио Заход: Mama - мама, tata - татко, история с деца на заден план

Снимка: Архив

неделя, 18 октомври от 10.00 и 18.30 часа

Автори: Сезари Галек и Даниела Манолова.
Продуценти: Паулиана Новакова и Михал Францковиак.
Постпродукция на българската версия: Живко Марек
Музика: Цезари Галек.
Със съдействието на Теодор Иванов, Десислава Попов, Ралица Димитрова.

Въпреки че принадлежат към общото славянско лингвистично семейство България и Полша рядко и случайно са кръстосвали историческите си съдби. Полският крал Владислав Варненчик загива на 10.11.1444 г. в боя при Варна по време на кръстоносния поход срещу Османската империя. 665 години по-късно по-странен начин името Варненчик, вече като псевдоним в интернетните форуми, беше използвано за призоваване към открита антиполска атака по повод на драматичната семейна история в Асеновград.
Авторите на документалния сериал в две части Цезари Галек и Даниела Манолова проследяват Асеновградската история за отвличането на Павел и Николета в двете страни - България и Полша и на два езика - български и полски. Записите за радиодокумента са направени през периода юли - октомври 2009 в София, Варшава, Пловдив, Асеновград и Денбица, малко градче на 300 км от Варшава, където в момента живеят Павел и Николета с майка им Барбара Барнаш. В записите участват експерти от Министерството на правосъдието в София и Варшава, адвокати, прокурори, психолог, съдебни изпълнители, г-н Галонска, консул на Република Полша в България. Главните герои на историята са Тодор и Барбара Василева и техните деца и близки роднини.
В ситуация, в която медиите в България подкрепиха бащата, а медиите в Полша подкрепиха майката, двуезичният творчески екип на радиодокумента избра плуралистичен стил на изображение. В тази сложна и динамично развиваща се история най-напред е имало една първа половина, изпълнена с любов, планове и позитивност. А днес, когато истинска и истински безскрупулна война се вихри в съдилищата и медиите, ще се опитаме във вируалното пространство на радио да създадем пространство за контакт в името на децата.
“Разделете бебето” е била Соломоновата присъда в спора между двете майки, които претендирали, че всяка от тях е истинската майка. Тестът за истинската майка оставаме на слушателя. Ние не искаме да разделим бебето.

По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

„Кошерът“ – документално есе от Огнян Логофетов

Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село.  През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..

публикувано на 01.05.20 в 17:39
Валентин Ганев, Силвия Лулчева, Михаил Михайлов, Пламен Пеев и Христо Симеонов - Риндо (от ляво надясно)

Световноизвестната пиеса „Звезда без име“ от Михаил Себастиан през погледа на Радиотеатъра

Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..

публикувано на 26.07.19 в 10:42

Тъжна сатира за новото време

Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..

публикувано на 05.07.19 в 10:06

Страдание и надмогване в „Запазена марка“ на радиотеатъра

В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..

публикувано на 16.12.18 в 09:35

Игра на Кредит

На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..

публикувано на 14.12.18 в 10:17

Руска седмица на шедьоври в Запазена марка Радиотеатър

През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..

обновено на 05.12.18 в 12:13