Сериалът „Радиото”, представен „на живо” на покрива на Радиото на 24 юни

Част от екипа, създал сериала (отляво надясно): Даниела Манолова, Цвети Начева, Борислав Евлогиев и Николета Атанасова.
Снимка: Кирчо Стоичков
...Историите трябва да се разглеждат от гледна точка на мястото, където се случват. Всяка история започва от някъде...
„Стара къща, и това съм го запомнил.... Старата къща има, просто ако щете, едно дихание, живот...” са първите думи на първия разказвач на историята на Радиото Николай Джунов, дългогодишен говорител в радиото.
Тази история – историята на Радиото, което разказва истории за хора, които разказват истории за радиото, което разказва истории, започва и свършва на едно и също място. Разликата е само в етажа. Тя започва в мазето и по-точно на онова „единствено място”, където е паднала бомба по време на Втората световна война, американска бомба, влетяла от юг през прозореца вдясно, пробила подовата плоча, но останала невзривена. И досега на това единствено място избягват да складират тежка техника, за да не пропадне в мазето. Историята продължи, прескачайки с лекота от Старата къща на „Драган Цанков”4 до различни краища на света и обратно. В епизод 4 беше на първите конгреси на Пощите, телеграфите и телефоните в Париж и Милано през 1925 г., а самият епизод 4 „прескочи” до Женева, седалището на EBU, и Хелзинки, на 36 Международна фичър конференция (36 IFC) през 2010г. Епизод 13 и 14 ни отвеждат до радио „Свободна Европа” в Прага, БиБиСи в Лондон, радио Ватикана в Рим и „Дойче Веле” в Бон, за да ни върнат обратно на заснежения връх на Витоша. Историята свършва на покрива на радиото, този път на „живо”, пред публика от приятели, привърженици и участници в сериала.
Първите, току-що "изпечени" колекции на сериала бяха подарени на СЕМ, в лицето на Георги Лозанов, председател на СЕМ, Факултета по журналистика на СУ „Климент Охридски”, в лицето на зам.-декана на факултета Теодора Петрова, на Управителния съвет на БНР в лицето на Любомир Пеевски и на редакция „Добър ден” на програма „Христо Ботев” на БНР в лицето на отговорния редактор Любка Еленкова.
24 юни, най-дългият ден, е доброто време за живот наяве на най-дългия документален сериал в историята на радиото. 17-те епизода на „Радиото” някак неусетно и за самите автори създадоха уникална галерия от образи и автентични гласове, като започнем от най-старите: гласа на Толстой от 1887, Бистришката четворка от 1898, сравнително по-новия глас на Гилермо Маркони от 1902, гласове, звучали в ефир на Европа от 1912 г насам, до гласовете на 101-годишната слушателка Ребека Нисим, Александра Гюрчинова, секретарката на Сирак Скитник, цар Борис III, Петър Увалиев, Панчо Владигеров, гласове от пиратското радио Каролина от 1962, Йордан Радичков, Иван Добчев, Теодоси Спасов, Парашкев Хаджиев, Жан Пол Сартр, Рей Чарлс, Кирил Маричков, Емил Табаков, Ингрид Бергман, Ана Маняни, Дарина Такова, Асен Аврамов, Димитър Ганчев от радио Ватикана, Кольо Гилана, Фреди Меркюри, Пламен Джуров, проф. Филип Панайотов, Ели Хейуърт от БиБиСи, Петър Волгин, Атанас Атанасов, Радосвет Радев, Нелсон Мандела, Лили Маринкова, Татяна Лолова, Виза Недялкова, проф. Николай Василев, доц. Вяра Ангелова, Александър Андреев от Дойче Веле, Георги Стоилов, архитект на новата сграда на „Драган Цанков” 4, Диди Върбанова, която през 60-те се опитва да „пробие” като певица в радиото, невъзпявайки Партията, до най-младия глас в сериала – Милена Дунева от Детския радиохор.
Общо 114 гласа плюс 1, този на основния разказвач Теодор Иванов, говорещи и говорили всякакви езици в продължение на 123 години, 75 от които по, пред, за, от мазето на, около и не особено далече от Българското национално радио. На 24 юни 2010 и от покрива му.
Радиото преодолява разстояния. Освен че го прави на всякакви езици, прави го и във всякакъв смисъл. Част от феномена.
По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

„Кошерът“ – документално есе от Огнян Логофетов

Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село.  През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..

публикувано на 01.05.20 в 17:39
Валентин Ганев, Силвия Лулчева, Михаил Михайлов, Пламен Пеев и Христо Симеонов - Риндо (от ляво надясно)

Световноизвестната пиеса „Звезда без име“ от Михаил Себастиан през погледа на Радиотеатъра

Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..

публикувано на 26.07.19 в 10:42

Тъжна сатира за новото време

Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..

публикувано на 05.07.19 в 10:06

Страдание и надмогване в „Запазена марка“ на радиотеатъра

В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..

публикувано на 16.12.18 в 09:35

Игра на Кредит

На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..

публикувано на 14.12.18 в 10:17

Руска седмица на шедьоври в Запазена марка Радиотеатър

През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..

обновено на 05.12.18 в 12:13