Документално студио представя новия фичър на Светослав Драганов на 30 юни, събота, от 15.30 ч.

Снимка: Архив
Фичърът „Изпращането не е като посрещането” проследява две истории, които странно и непоследователно прескачат от държава в държава, но в съдбоносни моменти се връщат отново и отново към България. Едната започва в Хайфон, Виетнам. Другата – в Бейрут. Едната започва през 1967 г., когато известната писателка и поетеса Блага Димитрова, по-късно вицепрезидент на България, посещава Виетнам в разгара на войната и довежда в България момиченцето Ха. Хани тогава е на 5 години, живее в условия на постоянна евакуация и пее много хубаво. Другата - през 1976 година, когато Иван Гарелов, водещ на популярното информационно-политическо предаване “Панорама” на БНТ снима филм за гражданската война в Ливан и среща в Бейрут 13-годишния Ахмед, който участва в сраженията и мечтае да стане лекар. 5 години по-късно Иван Гарелов го извежда от обсадения Бейрут и довежда в България.
Двете истории се свързват по особен начин от факта, че България не само в началото, но и много пъти след това изиграва ролята на пристан за доведените деца. Контекстът на събитията е очертан и от характерните за периода отношения на дружба и взаимопомощ между тогавашна социалистическа България и целия социалистически болк и новооснованите държави от т.нар. трети свят, в резултат на което 35 000 студенти от Близкия Изток, Африка и Латинска Америка получават образование в български университети. Хани и Ахмед обаче пристигат в България без междуправителствени споразумения.
Светослав Драганов среща героите на тази история през 2008 година съответно в село Страцево и Париж и снима документалния филм “Децата на дружбата”. Историята продължава и след филма. Продължава на пет езика – български, френски, английски, арабски и виетнамски. Продължава и като история за свободата, националната принадлежност и търсенето на самия себе си в объркания и все още пълен с почти непреодолими граници днешен свят.
По публикацията работи: Даниела Манолова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

„Кошерът“ – документално есе от Огнян Логофетов

Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село.  През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..

публикувано на 01.05.20 в 17:39
Валентин Ганев, Силвия Лулчева, Михаил Михайлов, Пламен Пеев и Христо Симеонов - Риндо (от ляво надясно)

Световноизвестната пиеса „Звезда без име“ от Михаил Себастиан през погледа на Радиотеатъра

Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..

публикувано на 26.07.19 в 10:42

Тъжна сатира за новото време

Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..

публикувано на 05.07.19 в 10:06

Страдание и надмогване в „Запазена марка“ на радиотеатъра

В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..

публикувано на 16.12.18 в 09:35

Игра на Кредит

На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..

публикувано на 14.12.18 в 10:17

Руска седмица на шедьоври в Запазена марка Радиотеатър

През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..

обновено на 05.12.18 в 12:13