Никога финландец не е ходил толкова далеч, за да се бие

Снимка: Даниела Манолова
На 15 декември, събота, от 15.30 часа продължаваме с втория епизод на документалния сериал „Един по-дълъг път до полето на боя”, съвместна продукция на БНР и Финладското радио. Новата документална продукция е посветена на участието на финските воини в Руско-турската освободителна война 1877-78 г. и вторият й епизод следи пътуването към България с влака, който потегля от гара Хелзинки преди 135 години, в 7.20 часа на 25 август 1877 г., на един от тях – една напълно непозната до момента, открита по време на журналистическите проучвания и изключително интересна личност с аристократична фамилия и немски произход. Казва се Фридрих Вилхелм фон Вендт.
Случвало ли ви се е, ровейки се в архив, да откриете документи, за които никой и не подозира? Или не вярва, че ги има? На който не му се е случвало, няма никаква представа за вълнението, вцепенението и разтреперването на откривателя! Понякога случайността е по-щедра и от най-дръзките очаквания. Представям си как истински взрив на любопитство е застигнал Боби Евлогиев, когато е попаднал на дневника на финландския офицер фон Вендт. С днешна дата този дневник вади от небитието пряк участник в нашето освобождение, лейбгвардеец, поручик, тръгнал от далечно Хелзинки да помага на своите братя по вяра. Странно е усещането, когато слушаш думите, написани от ръката на този човек, с калиграфския почерк, на руски език, написани с ясното усещане, че трябва да са точни, подробни и обективни, защото ще бъдат четени от потомци.
Заинтригувани от появата на фон Вендт са и финландските историци, с които екипът на проекта се свързва. Започва ровене във финландския държавен архив, оцелелите списъци на Трети лейбгвардейски фински батальон и исторически изследвания.
Така научаваме още малко факти за фон Вендт. Например, че по време на историята, разказана във втора глава, той е бил на 32 години. А както посочва в Дневника си 90.5 % от батальонните офицери са възпитаници на Финландския кадетски корпус и средната им възраст е 30 години. Средната възраст на редовите войници е 22 години. С тези около 1000 гвардейци, цвета на императорската руска армия, между които и 54 музиканти, ще пропътуваме пътя от север на юг, през цяла Европа, за да стигнем до бойното поле. Никога финландец не е отишъл толкова далече, за да се бие.

Другият участник в документалния сериал е професорът по културна антропология, компаративна религия и история Теуво Лайтила. Той е човекът от днешния век и днешното време, който също ще предприеме пътуване с влак. Пътуват двата влака един срещу друг, онзи, тръгнал някога от Хелзинки с музика и викове „ура”, пуфтейки с парната си машина. И днешният скоростен красавец, все от същата крайна гара, първа и последна за Европа. И се застигат, и се разминават, и ни донасят своите истории.
Какво ме интересува миналото? – може да каже някой. Уверявам го, че дори и да няма интерес към тази част от българската съдба, ще бъде заинтригуван от дневника на финския поручик. Стриктно и прилежно списван, не поддаващ се сякаш на емоции, в него все пак прозира потреса и изненадата на европееца от състоянието на Балканите.
А за мен, която на всяка литургия чувам думите на свещеника за благодарност към руските, румънски и фински воини за свободата на отечеството, това е откровение. От мрака на небитието аз вече познавам един от тези воини, поручик фон Вендт.
По публикацията работи: Майя Динева


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

„Кошерът“ – документално есе от Огнян Логофетов

Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село.  През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..

публикувано на 01.05.20 в 17:39
Валентин Ганев, Силвия Лулчева, Михаил Михайлов, Пламен Пеев и Христо Симеонов - Риндо (от ляво надясно)

Световноизвестната пиеса „Звезда без име“ от Михаил Себастиан през погледа на Радиотеатъра

Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..

публикувано на 26.07.19 в 10:42

Тъжна сатира за новото време

Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..

публикувано на 05.07.19 в 10:06

Страдание и надмогване в „Запазена марка“ на радиотеатъра

В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..

публикувано на 16.12.18 в 09:35

Игра на Кредит

На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..

публикувано на 14.12.18 в 10:17

Руска седмица на шедьоври в Запазена марка Радиотеатър

През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..

обновено на 05.12.18 в 12:13