Куклите Качина

Снимка: britannica.com

Селището Ораиби на индианците хопи е в Аризона. То е построено през XII век и подобно на повечето селища от този период се състои от едно единствено здание с много стаи. Разположени са във височина, на 4-5 етажа, върху широки тераси и приличат на жилищна кооперация – така индианците са оцелявали в условията на суша и се чувствали по-защитени от враговете си. До отворите на покривите на къщите, са свещените кивита, където се правели специалните ритуали за дъжд. Те са символ на Подземния свят, Мас-ки. Там царства Масау – Бог на смъртта и Пазител на земята.
Най-важен в ритуалите за дъжд е танцът на пеперудата (да, точно, както и при българските ритуали…) Хората танцуват и пеят около кивито под ударите на барабани. Жената-пеперуда е с изрисувана маска на лицето и огромно дървено украшение на главата, боядисано в пъстри тонове. То символизира дъжда и облаците. Отстрани чакат реда си Глинената глава и Бизонът. Тези маски са свещени за хопите. Според вярванията им, душите на покойниците се отправят към Подземния свят, носейки маските – качина. Само този, който е водил праведен живот, може да се превърне в качина – дух, който се връща на земята, за да помага на близките си. Така Бизонът, най-могъщият качина, убива всяка лоша мисъл, Бегачът по пътя носи дъжд и защитава дома, Майката – врана се грижи за децата, Вълкът е ловецът, който използва знанията си, за да залови животно, Орелът управлява небето и носи послания от Другия свят.
От дърво или от корените на кактус хопите изработват и кукли качина, боядисани в ярки тонове и украсени със пера, трева и семена и семена. Съществуват над 500 техни разновидности. С тяхна помощ родителите обучават децата си в племенните вярвания и традиции.
Още за обичаите на индианците хопи ще научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца“.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коледна приказка в Детското.БНР

Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..

публикувано на 15.12.18 в 09:05
Юлия Спиридонова-Юлка с новата коледна книжка

Юлия Спиридонова-Юлка: Малките читатели са добри деца и агентите на Дядо Коледа знаят това

В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..

публикувано на 12.12.18 в 10:43
Весела Фламбурари

Коледните приказки на Весела Фламбурари

В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..

публикувано на 08.12.18 в 10:50
Янг Лин, герой от романа „Водният предел“

Храбрите крадци

Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..

публикувано на 05.12.18 в 09:15

Космонавт - една от най-мечтаните професии

И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..

обновено на 03.12.18 в 10:55

Приказки и истории от любими автори

Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..

публикувано на 02.12.18 в 08:30
Вокална група „Радиодеца” в Първо студио на БНР.

Музика и съвременно изкуство в Детското.БНР

Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..

публикувано на 30.11.18 в 08:20