Истински истории за будители в „Документално студио“

БНР Новини
Стенопис от църквата „Св. Димитър“ в Тешево
Снимка: Даниела Манолова

На 1 и 8 ноември от 15.30 часа ще чуете двете части на документалната продукция „Митарствата на Гърневи в материалния свят“. Героите на фичъра са представители на няколко поколения от рода Гърневи, чийто живот отразява многобройните драматични превратности на българската политическа действителност през последните 3 столетия. Не само невероятно широк е обхватът от време, през което може да се следи съдбата на Гърневи. Невероятно широк е и обхватът на пространството, в което протичат линиите на документалната сага – Македония през 19 и началото на 20 век, Гоцеделчевско днес, Мюнхен през 20 век, Кито, Гуаякил и Куенка, Еквадор през 20-те години на 20 век и днес, Либяхово, Тешево и Гайтаниново през 19 век и днес.

Борис Гърнев (вляво) и Иван Гърнев.И всичко започна от няколко уникални снимки и един любознателен потомък на име Иван Гърнев:
Много неща ни говорят снимките и виждаш какви горди българи са излизали на снимките – по начина, по който са гледали в обектива, по начина, по който са се обличали и са заставали. Просто аз се възхитих от тези снимки, които са запазили онзи миг преди 100-120 години. В тях тече кръвта на дядо Моньо (Симеон Гърнев, 1827-1903), но дори и да не ги познавах, за мене това е българинът – онзи, който се е борил за духовно извисяване по време на турското робство, това са българите, които са строили тогава България. Когато над главата ти е висял примерно ятаганът на турчина или дулото на револвера, е било много по-трудно да извисиш глава, да повдигнеш брада и да кажеш: Аз съм българин и настоявам на своето право да живея свободен в собствената си държава.
Именно в тези снимки аз виждам такива българи и за мене те са корените...



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

„Кошерът“ – документално есе от Огнян Логофетов

Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село.  През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..

публикувано на 01.05.20 в 17:39
Валентин Ганев, Силвия Лулчева, Михаил Михайлов, Пламен Пеев и Христо Симеонов - Риндо (от ляво надясно)

Световноизвестната пиеса „Звезда без име“ от Михаил Себастиан през погледа на Радиотеатъра

Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..

публикувано на 26.07.19 в 10:42

Тъжна сатира за новото време

Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..

публикувано на 05.07.19 в 10:06

Страдание и надмогване в „Запазена марка“ на радиотеатъра

В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..

публикувано на 16.12.18 в 09:35

Игра на Кредит

На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..

публикувано на 14.12.18 в 10:17

Руска седмица на шедьоври в Запазена марка Радиотеатър

През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..

обновено на 05.12.18 в 12:13