Руската рубла и акции задълбочават своята обезценка на фона на продължаващ спада на петролните цени

В началото на днешната търговия в Москва руската рубла се обезцени с около процент спрямо долара и еврото с оглед продължаващ спад на петролните цени до нови петгодишни дъна.

Рублата падна с 0,9% спрямо долара към 54,25 рубли, наближавайки рекордното дъно от близо 55 рубли, достигнато през миналата седмица и се обезцени с 1,1% спрямо еврото към 67,00 нивото.

Основната причина за днешния нов негативен старт на рублата е продължаващият спад на петролните цени, като януарските фючърси на петрола тип "брент" се понижават с 0,55% към 65,33 долара за барел (най-ниско ниво от септември 2009-а година), докато фючърсите на американския лек суров петрол се понижават с 0,35% към 62,25 долара за барел (най-ниско ниво от юли 2009-а година). Само в рамките на вчерашната търговия "черното злато" се обезцени с цели 4 процентни пункта, като от юни насам петролните цени се сринаха с над 40%.

Според редица анализатори икономиката на Русия вероятно се намира на ръба на т.нар. "перфектна буря", визирайки падащите петролни цени, обезценката на руската рубла, международните икономически санкции, повишаващите се лихви по руските държавни облигации и прогнозите за предстояща икономическа рецесия през следващата година. Ако спадът на цените на "черното злато" продължи, е само въпрос на време, преди Руската федерация да бъде изправена отново пред перспективата за изпадане в неплатежоспособност (фалит). За последно Русия претърпя голямо просрочване на своите задължения през 1998-а година.

Днешната поредна обезценка на рублата е факт, въпреки подновените през миналата седмици интервенции от страна на Руската централна банка, целящи да ограничат срива на местната валута. През миналия понеделник РЦБ изсипа на валутния пазар 700 млн. долара, а в сряда 1,9 млрд. долара. Днес Руската централна банка обяви, че отново се е намесила на валутния пазар в петък, продавайки 1,93 млрд. долара. Така само в рамките на предишната седмица банката изразходва 4,53 млрд. долара в опит да спре драматичната обзценката на рублата.

Водещи анализатори смятат, че подобни интвервенции от страна на РЦБ не са достатъчни, за да убедят финансовите пазари в сериозния подход на банката и че най-вероятно тя ще трябва да обмисли ново рязко вдигане на руските лихвени нива. Следващото редовно заседание на РЦБ е в четвъртък (11-и декември), като не е изключено банката отново да повиши своята основна заемна лихва след нейно повишение с 1,5% през октомври. Средните прогнози варират между вдигане на лихвата с 0,5% до нейно повишение с цели 4%.

Спадът на петролните цени до петгодишни дъна се отрази негативно и на руската фондова борса, като деноминирания в долари индекс RTS пада с близо 2% до петгодишно от 847 пункта, докато деноминираният в рубли индекс MIVEX се понижава с 0,7% към 1471 пункта.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Мексиканското песо определи Хилари Клинтън за победил в първия президентски дебат в САЩ

Мексиканското песо поскъпна рязко през днешната азиатска търговия, тъй като инвеститорите на финансовите пазари прецениха, че Хилари Клинтън се е представила по-добре от Доналд Тръмп на проведения в ранните часове на деня първи телевизионен президентски дебат в САЩ. Точно преди седмица мексиканската валута се обезцени до рекордни исторически дъна..

публикувано на 27.09.16 в 11:25

Намеци от Фед за предстоящо повишение на лихвите подкрепиха долара и предизвикаха паника на Уолстрийт

Серия изказвания на членове на Федералния резерв в края на седмицата подновиха спекулативните очаквания за възможно повишение на американските лихви още на следващото заседание на 20-и и 21-ви септември. Това подкрепи щатския долар и предизвика известна паника на дълговите и пазарите на акции на Уолстрийт. "Тон за песен" даде президентът на..

публикувано на 10.09.16 в 12:39

"Файненшъл таймс": Ю Би Ес, Дойче банк, Сантандер и Банк ъв Ню Йорк Мелън планират създаването на цифрова валута

Ю Би Ес (UBS), Дойче банк (Deutsche Bank), Сантандер (Santander), Банк ъв Ню Йорк Мелън (Bank of New York Mellon) обявиха намерението си да създадат нова цифрова валута, съобщава вестник "Файненшъл таймс", цитиран от ТАСС.  В момента търговията между банките и другите финансови институции е проблематична, изискват се време и разходи, поради което всички..

публикувано на 24.08.16 в 14:32

Рязка обезценка на Биткойн след хакерска кражба на електронната валута за 65 млн. долара

Стойността на цифровата виртуална валута биткойн (Bitcoin) се понижи рязко в сряда с 5,5%, обезценявайки се от началото на седмицата с почти 20%, след като стана ясно, че хакери са успели да откраднат криптовалута на стойност от цели 65 млн. долара. Агенция "Блумбърг" съобщи, че базираната в Хонконг електронна борса Bitfinex е преустановила..

публикувано на 03.08.16 в 14:39

ЯЦБ одобри скромни стимулиращи мерки и запази лихвите непроменени, предизвика ръст на йената

Централната банка на Япония обяви скромна доза от стимулиращи мерки и запази без промяна основната си лихва от -0,1%, разочаровайки по този начин инвеститорите, които очакваха по-смела стъпка, допълваща предстоящия нов план на правителството за допълнителни разходи, целящи да подкрепят слабия икономически растеж и инфлацията в страната. След края..

публикувано на 29.07.16 в 10:06

Рязко поскъпване на йената след спекулации за по-скромни нови стимулиращи мерки от японските власти

Към края на снощната търговия щатският долар поскъпна за кратко към 116,15 йени след информация на агенция Nikkei, че японските власти ще инжектират 6 трлн. йени (около 57 млрд. долара) в икономиката на страната през следващите няколко години под формата на директни фискални разходи - двойно над първоначално планираните около 3 трлн. йени, като общият..

публикувано на 26.07.16 в 10:22

Британската лира поскъпва след новината за покупката на ARM от SoftBank

Британската лира поскъпва спрямо долара и еврото след новината, че японската финансова групировка SoftBank ще закупи за 24,3 млрд. паунда ARM, най-голямата технологична компания по пазарна стойност, търгуваната на лондонската борса, тъй като това засилва очаквания за сериозен прилив на чуждестранни капитали, който да помогнат за покриване на огромния..

публикувано на 18.07.16 в 11:35