Съкровището от крепостта Урвич

Бижута намерени при разкопки в крепостта Урвич.
Снимка: standartnews.com
През 1979 година в Лондон, в една от многобройните аукционни къщи се продават на търг старинни бижута – сребърен невестински венец със златни орнаменти, великолепна сребърна лента за чело със златни висулки, тежък сребърен пръстен със златен филигран, масивна сребърна гривна, части от други бижута...
Историкът Джон Бърнип, който купува целия комплект, се захваща да провери, какво точно се крие зад краткото обяснение на аукциона, че това са бижута, изработени между 14 в. и 17 в. в България. Оказва се, че това е част от съкровището, извадено при незаконни разкопки в крепостта Урвич, близо до днешната българска столица София, скрито в глинено гърне и заровено под пода на една от сградите в крепостта. Вероятно, това откритие го кара да подари своето съкровище на българския Национален археологически музей. Но как украшенията на невестата са се озовали под пода на сградата в крепостта Урвич?
Според легендата, през 1371 г., по време на тежката война на България с Османската империя, българският цар пристигнал в крепостта Урвич заедно със съпругата си и двете си деца. Крепостта била малка, но сигурна – била построена върху висока отвесна скала на брега на река Искър, наближала ли опасност, преграждали реката с подвижен бент и тя заливала всичко наоколо. Веднъж обаче, когато царят го нямало в крепостта, османците нападнали изневиделица и защитниците не успели да спуснат бента. Царицата наредила да отведат децата, а после свалила всичките си украшения, за да не я разпознаят, пъхнала ги в едно гърне и го мушнала под дъските на пода…
Така украшенията й останали скрити, докато не се появили на аукциона в Лондон.
Още за съкровището от крепостта Урвич, за тайните на пловдивската Джумая джамия и за „Небесният свитък” в Драгалевския манастир, ще научите от поредния епизод на „История на изкуството за деца”.

17 януари



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коледна приказка в Детското.БНР

Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..

публикувано на 15.12.18 в 09:05
Юлия Спиридонова-Юлка с новата коледна книжка

Юлия Спиридонова-Юлка: Малките читатели са добри деца и агентите на Дядо Коледа знаят това

В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..

публикувано на 12.12.18 в 10:43
Весела Фламбурари

Коледните приказки на Весела Фламбурари

В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..

публикувано на 08.12.18 в 10:50
Янг Лин, герой от романа „Водният предел“

Храбрите крадци

Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..

публикувано на 05.12.18 в 09:15

Космонавт - една от най-мечтаните професии

И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..

обновено на 03.12.18 в 10:55

Приказки и истории от любими автори

Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..

публикувано на 02.12.18 в 08:30
Вокална група „Радиодеца” в Първо студио на БНР.

Музика и съвременно изкуство в Детското.БНР

Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..

публикувано на 30.11.18 в 08:20