Работната група по законодателните промени заради Корпоративна търговска банка ще заседава и днес. След две поредни извънредни заседания във финансовото министерство от последните дни се очаква депутатите от всички парламентарни групи да постигнат консенсус как да се назначат временни синдици в банката с отнет лиценз.
Назначаването на временни синдици в банката се налага, тъй като се бави разглеждането на производството по несъстоятелност на Корпоративна търговска банка от съда. През това време в банката работят квестори, назначени от БНБ, които нямат правомощия да спират прихващанията, чрез които се уврежда т.нар. "маса по несъстоятелност" – т.е. това са парите, които кредиторите могат да си върнат, ако съдът потвърди несъстоятелността на банката. Най-големият кредитор е Фондът за гарантиране на влоговете, който поиска назначаването на служебен синдик, но съдът отказа именно с мотива, че няма текстове в закона, които да го позволяват.
Вчера представители на всички парламентарни групи се обединиха около смисъла на законовите промени, но остава юристите да напишат правно издържаните текстове. Идеята е временните синдици да бъдат назначавани от Фонда за гарантиране на влоговете и те да действат вместо квесторите на БНБ. Временните синдици ще имат право да развалят сделки със задна дата, въпреки че промените в Закона за банковата несъстоятелност трябва окончателно да бъдат гласувани в сряда и ще влязат в сила след обнародването им в Държавен вестник.
Очаква се днес парламентът да дебатира върху промените в Закона за административните нарушения и наказания, с които се предвижда загубилата делото страна да заплати разноските по делото на спечелилата, като по тези дела се събират и държавни такси.
По време на парламентарния контрол след 11 ч. ресорните министри ще отговарят на депутатски въпроси за задлъжнялостта на болниците, великденските надбавки за самотните пенсионери и програмата за саниране на панелните жилища.
Най-драстичните действия в КТБ са правени от Министерството на финансите и държавата, каза Вера Ахундова от Сдружението на дребните вложите в банката "Ние гражданите" в предаването "Преди всички": Има едно решение на МС от 3-ти декември,..
Редовната пролетна мисия на Международния валутен фонд се очаква да приключи днес. За две седмици експертите, ръководени от Мишел Шанън, са направили проверка на финансови и икономически показатели на страната ни. Мисията на Международния валутен фонд бе..
Гледайте и слушайте „Неделя 150“ с водещ Диана Янкулова във Фейсбук страницата на БНР и във Фейсбук страницата на „Хоризонт“ . 10.00 ч. - Интервю с проф. Стефка Стоева - председател на ЦИК. 10.30 ч. - Интервю с Валентин Михов..
Районната прокуратура във Велико Търново внесе в съда обвинителен акт срещу 38-годишен мъж от град Килифарево за държане и разпространение на порнографски материали с участие на деца. Законът предвижда лишаване от свобода до 6 години. Според..
Китайските борсови индекси нараснаха с над 5% по време на търговията в понеделник, следвайки решението на президента на САЩ Доналд Тръмп да отложи крайния срок 1-ви март за повишаване на митата върху вноса на стоки от Китай за 200 млрд. долара от..
Еврото става на 20 години. Единната европейска валута започва да замества европейската валутна единица екю точно преди две десетилетия, но влиза в обращение през 2002 г. Подготовката на монетите и банкнотите започва много по-рано, а основите на..
От 21-ви декември до 2-ри януари включително „БДЖ-Пътнически превози” осигурява 15 400 допълнителни места за предстоящите Коледни и Новогодишни празници. Добавят се допълнителни вагони във влаковете по основните направления в страната. От БДЖ напомнят,..
Овцевъдите и козевъдите от 13 области в страната от началото на идната година ще може да ползват безплатни административни, експертни и счетоводни услуги в административни офиси, които създава Националната овцевъдна и козевъдна асоциация. Първият..
Между 200 и 300 мигранти, искащи убежище във Франция, са опитали снощи да нахлуят в парижкия театър "Комеди франсез", за да окажат натиск за регулиране на ситуацията им. Докато на сцената на "Комеди Франсез" върви пиесата "Лукреция Борджия" от..