"Варненско лято" - с обичани български постановки и имена на световния театър

Цветана Манева
Снимка: БГНЕС

Нови заглавия от българската и световната драматургия, както и познати автори като Вазов, Лорка, Ануи, Уескът ще представи 23-ото издание на международния театрален фестивал "Варненско лято", предаде репортер на БГНЕС.

От 1 до 11 юни, на театралните сцени на морската ни столица, зрителите ще имат възможността да видят най-доброто от българската сцена през изминалия сезон, чуждестранни трупи, както и съпътстващи културни събития.

Поканените спектакли от чужбина ще представят различните лица на съвременния и световен театър. Едни от акцентите в програмата е "Орхидеи" на италианския режисьор и носител на Европейската награда за театър Пипо Деболоно. Постановката с автобиографични мотиви, която е дълбоко своеобразно изследване на чувството на загуба, преплита случки от живота със спомени и разсъждения за потока на биополето. "Орхидеи" изгражда емоционално въздействаща естетика с хипнотично съчетание от думи, жестове, образи и музика, а критиката го нарежда сред най-добрите спектакли за 2014 г.

Зрителите ще имат възможността да видят "60-те: Златните години" на чешкия режисьор Ян Микулашек, разказващ за възходите и паденията на един талантлив творец, който се намира в конфликт с обществената среда и със собствената си бохемска индивидуалност. На "Варненско лято" ще гостува и португалският танцов дует на Луис Марафа и Антонио Кабрита, който освен, че ще представи проекта "Дистанция", ще организира и професионално работно ателие.

За тези, които не могат да се присъединят към фестивала, от 5 до 15 юни платформата "Световен театър в София" ще представи част от чуждестранните заглавията, които ще гостуват на "Варненско лято".

Сред българските заглавия във Варна пък ще бъдат добре познати и обичани от публиката спектакли като "Каквато ти ме искаш" на Теди Москов, "Хъшове" на Александър Морфов", "Антигона" на Иван Добчев и "Семеен албум" на Малин Кръстев.

Артистичният директор на "Варненско лято", актрисата Цветана Манева, не се съмнява, че любителите на театъра вече очакват фестивала. Според нея тайната на неговия успех се крие в спечеленото зрителско доверие. Въпреки това Цветана Манева мечтае да види и щастливият ден, когато "Варненско лято" ще разполага със средства за продуциране на представления, предназначени специално за фестивала.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Петър Делян като историческа фигура и романов герой

В българската история сякаш моментите на поражения след възходи са нещо като историческо правило. Нещо като историческо правило са и предателствата, макар че не можем да кажем, че точно ние сме най-стриктните последователи на това да предаваме героите си, Ефиалт – предателят на Леонид при Терпомилите е емблематичен пример. Така или иначе, факт е, че Петър..

публикувано на 20.08.20 в 09:05

Генерал Владимир Заимов – трагичната участ на един български военен командир

Генерал Владимир Заимов е един от най-популярните български военни, останал в историята с трагичната си съдба. Герой от войните, водени от България през второто десетилетие на ХХ век, впечатлил с храброст и тактически стратегически умения своите колеги военни, както и престолонаследника Борис, чийто живот спасява, отличил се на Дойранския..

публикувано на 25.06.20 в 10:07

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

Св. св. Кирил и Методий – съпокровители на Европа

Малцина знаят, че с апостолическо послание „За безпримерно достойнство” (Egregiae Virtutis) от 30 декември 1980 г. папа Йоан Павел II обявява светите братя Кирил и Методий за съпокровители на Европа. За папата двамата славяноапостоли са мост между Изтока и Запада, допринесли значително както за културното израстване на Стария континент, така и за..

обновено на 24.05.20 в 10:21

В Музея на просветното дело в Копривщица

"Четете и знайте, за да не бъдете подигравани и укорявани от други племена и народи. Събрах и обединих историята на българския род в тая книжица за ваша полза и похвала. Написах я за вас, които обичате своя род и българското отечество. Преписвайте тази историйца… и пазете я да не изчезне!" Това казва преди повече от две столетия в своята..

обновено на 24.05.20 в 02:02

От „А” до „Я” в графити

На 24 май, Деня на българската просвета и култура и на славянската писменост, в столичната галерия Gifted Sofia беше открита международна изложба, посветена на кирилицата в графити. Събитието се организира за втора поредна година, а куратор е известният в графити-средите варненски стрийтарт артист Алекси Иванов, на когото принадлежи и..

обновено на 23.05.20 в 17:23
Изображения на глаголически букви. Св. Кирил е замислил глаголическата „А” с формата на кръст, защото е смятал азбуката за свято дело.

Българската азбука – духовно наследство с непреходна стойност

Един от най-тачените дни в празничния ни календар – 24 май, е Денят на буквите, на българската азбука, създадена през втората половина на IX век. Този ден ни връща столетия назад, припомняйки ни едно наследство, изгряло със своята духовна светлина над земи и култури. В дните преди 24 май в Българската академия на науките бе открита изложба за..

обновено на 21.05.20 в 11:56