Средната работна заплата в България достигна 400 евро

БНР Новини
Снимка: архив

За последните 15 години средната работна заплата у нас е нараснала 4 пъти и в момента е около 400 евро месечно. За сравнение ще кажем, че в развита Франция средното възнаграждение надхвърля 2000 евро месечно. Т.е. разликата между една от най-развитите страни от Европейския съюз и последната в европейската класация е повече от 5 пъти.

Анализът на сухите статистически данни води до още по-тревожни изводи както за икономиката, така и за цялата страна. Така например, българската енергетика е на ръба на фалита с около 2 млрд. евро дългове, които нарастват всяка година с нови 500 млн. Това не пречи обаче този работещ на загуба сектор да плаща повече от щедри заплати от средно над 1200 евро, което е три пъти повече от средното равнище за страната. Добри са и възнагражденията в бизнеса с недвижими имоти, който през последните 6-7 години постоянно върви надолу след спукването на имотния балон в края на първото десетилетие на новия век. Легенди се носят за заплатите във финансовия и банков сектор, който се нарежда на трето място в класацията на най-добрите средни възнаграждения. Това че около 25% от активите му са класифицирани като проблемни и със съмнения, че някога кредитите ще бъдат върнати, това че миналата година фалира четвъртата по-големина банка в страната и държавата трябваше да изплати на гарантираните вложители близо 2 млрд. евро, също изглежда не е повлияло на възнагражденията на банкерите и на техните бонуси. Всичките тези кризи обаче все трябваше да бъдат платени от някого и в крайна сметка се оказа, че жертвата ще бъде публичната администрация, на която правителството и парламентът орязаха с 10% средствата за работни заплати. Не че заплатите им и преди бяха особено високи – някъде около 450 евро средно месечно, но подобна мярка има силен популистки ефект, тъй като много граждани продължават да смятат, че държавните чиновници са вредни, излишни и прекалено облагодетелствани. Има и по-зле платени от държавните и общински служители, защото на последните места в класациите по размер на заплатите се нареждат работещите в преработващата промишленост и селското стопанство.

Едновременно тъжната и тревожна картина на заплащането на труда в България се допълва и от данните за огромните регионални разлики в нивата на средните възнаграждения. При 400 евро средна заплата месечно за цялата страна, този показател за столицата София е 550 евро, докато в северозападния град Видин е само 280 евро. Това неминуемо прогонва хората от по-бедните региони към по-развитите, обезлюдява ги и засилва още повече бедността, умножавайки заедно с това проблемите пред живеещите в големите градски центрове. Но процесът е естествен и обясним, тъй като всеки се стреми да живее по-добре. Че материалните условия на живот бавно и постепенно се подобряват за всички българи е факт, който се доказва от всички статистически данни. Средната заплата в страната е нараснала през последните 15 години четири пъти и това е постижение, с което почти никоя друга страна от Евросъюза не може да се похвали. Статистиката обаче категорично доказва, че средното почасово заплащане на труда за цялата икономика в Европейския съюз е 23,7 евро, а един работник в България получава едва 3,7 евро за 60 минути труд. И съвсем не е учудващо при това положение, че и гарантираната от държавата и задължителна минимална работна заплата в страната е най-ниската в Общността със своите мизерни 184 евро месечно.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10