Шийла Стивънсън, Славомир Мрожек, Константин Илиев, Майкъл Уол и Ингмар Бергман в 0.15 часа

БНР Новини
Снимка: Даниела Манолова
След колекцията от класически български романи във ваканционния нощен репертоар на  програма „Христо Ботев“ Радиотеатърът предлага  седмица на съвременни драматурзи. Очаква ви комбинация от 5 заглавия, представящи различни жанрове, истории, национални литератури, режисьорски интерпретации и актьорски изпълнения.

Понеделник, 6 юли, в 0.15 часа.
„Пет мълчания“ („Five Kinds of Silence“) от Шийла Стивънсън е оригинална радиопиеса , написана през 1996 г и поставена и излъчена най-напред от БиБиСи.  Историята следи реално случило се събитие в началото на 90-те години в северна Англия, реално случило се убийство. Контролът, доминирането, управлението и насилието са главни теми в пиесата, която получи наградата на писателската Гилдия на Великобритания през 1996 и наградата Сони през 1997 г. Как отношенията на детето към родителите му очертава неговите бъдещи идеи за отношенията между хората изобщо и бъдещето на собствените му отношения. Продукцията на радиотеатъра е осъществена със съдействието на Британския съвет през 2001 г . Преводът е на Искра Николова. Режисьор: Здравко Митков.

Вторник, 6 юли, в 0.15 часа. 
„Кланица“ („Rzeźnia“, „The Slaughterhouse“) от Славомир Мрожек е радио версия на спектакъла на режисьора Николай Ламбрев в театър Сфумато. Пиесата „Кланица“ е написана през 1971г. Във фонда на Радиотеатъра има няколко пиеси на Славомир Мрожек -  „Мъченичеството на Пьотър О, Хей“, „Карол“, „В открито море“ и „Летен ден“. Нашата „Кланица“ е най-новата постановка върху текст на Мрожек – от 2013 г., с участието на Веселин Мезеклиев, Михаил Петров, Савина Бързева, Александър Алексич. В интервю, направено с Мрожек по време на Литературния Фестивал в Рейкявик през 2000 г., на въпроса как приема определението „логически абсурд“ като определение на творчеството му, той отговаря:Това не е самата истина, но го знам наизуст. Няма да протестирам, но мисля, че тази теория по-скоро опростява нещата. Тя е на един стар професор, полски професор на моята възраст. Ние всички сме вече много стари. Но въпреки това може би все още не съм съвсем умрял, след като мога да усетя колко всъщност е скучно това определение“.

Сряда, 7 юли, в 0.15 часа.
„Нирвана“ от Константин Илиев е написана през 1982 година. Първата постановка е на Леон Даниел в Драматичен театър „Сълза и смях“ през 1983 с участието на Цветана Манева и Марин Янев. Нашата продукция е запис на постановката  на Народния театър „Иван Вазов“ от 1994г с режисьор Маргарита Младенова и с участието на Владимир Пенев и Албена Георгиева и беше осъществена през 2004 г. Сюжетът на „Нирвана“ е изграден върху документален материал за взаимоотношенията между Пейо Яворов и съпругата му Лора Каравелова. Пиесата е преведена е на английски, френски, немски, руски и македонски и е поставена в 14 български театри, в Театър 121в Москва и в театър Riverside Studios в Лондон.  „Константин Илиев цял живот пише едно произведение – дълго произведение с "продължение” – и то е, както при повечето сериозни писатели, човешката комедия на времето, в което живеем.“ Леон Даниел

Четвъртък, 9 юли, в 0.15 часа.
„Епизод заснет в Хирошима“ („Hiroshima – The Movie“)  от Майкъл Уол е радиопиеса, написана за БиБиСи и получила награда Сони и наградата Джилс Купър през 1985г. Майкъл Уол е автор на повече от 40 пиеси, повечето от които са написани оригинално за радио, а след това са поставени на сцена.  Българската постановка е режисирана от Антони Дончев с участието на Атанас Атанасов, Стойо Мирков, Ани Бакалова, Йоанна Буковска, Георги Тодоров, Тео Юруков и други.

Петък, 10 юли, в 0.15 часа
„Градът“ ("The City") от Ингмар Бергман  е най-старият запис през тази седмица. Постановката на режисьора Асен Шопов е направена през 1978 г. с участието на Коста Цонев, Маргарита Дупаринова, Стефан Данаилов, Меглена Караламбова, Васил Димитров, Стоян Гъдев, Петър Гюров. Оригиналната радиопиеса „Градът“ Бергман създава през 1951 г. заедно с още поредица от радиопиеси. Изобщо интересът на Бергман към радиодраматургията и като автор, и като режисьор е изключително последователен. Последните радиопостановки на Бергман са от 2003 и 2004 г.  




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

„Кошерът“ – документално есе от Огнян Логофетов

Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село.  През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..

публикувано на 01.05.20 в 17:39
Валентин Ганев, Силвия Лулчева, Михаил Михайлов, Пламен Пеев и Христо Симеонов - Риндо (от ляво надясно)

Световноизвестната пиеса „Звезда без име“ от Михаил Себастиан през погледа на Радиотеатъра

Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..

публикувано на 26.07.19 в 10:42

Тъжна сатира за новото време

Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..

публикувано на 05.07.19 в 10:06

Страдание и надмогване в „Запазена марка“ на радиотеатъра

В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..

публикувано на 16.12.18 в 09:35

Игра на Кредит

На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..

публикувано на 14.12.18 в 10:17

Руска седмица на шедьоври в Запазена марка Радиотеатър

През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..

обновено на 05.12.18 в 12:13