Един фичър, който можем да определим като регионално-глобален

| обновено на 22.07.15 в 14:18 БНР Новини



И това определение, освен че е перифраза на думите на проф. Ради Радев, известен като първият еколог в България, казани по повод на проблемите в екологията изобщо, екологията на планетата, съдържа в синтезиран вид и постиженията  на новата ни документална програма. Ведра програма, поднесена леко, с поредица чудесни находки, включително уникални репортери на крехка възраст, третираща изключително важна и сериозна тема: как да включим децата в постигането на бъдещето, след като нашият живот няма да е достатъчно дълъг, за да го постигнем ние.
 
Мариана Тодорова, футуролог и депутат: Ние вървим към една възходяща тенденция на глобално затопляне и дори и в близко бъдеще да успеем да ограничим емисиите от въглероден диоксид, инерцията от това затопляне ще продължава, което от своя страна води до много промени…. Около 30% от рибните запаси вече са изчерпани…. 21% от животинския вид и 70 % от растителния свят е застрашен и едва ли ще успеем да проконтролираме тази заплаха…. От 50 години насам половината от колониите пчели са измрели заради замърсяванията, пестицидите и нови организми,които са станали по-устойчиви на третиране. Това има огромно знамение за човечеството, тъй като без наличието на пчели ще изчезнат растителните и посевните култури. Директно това има влияние върху глада…
Такъв е контекстът на фичъра на Десислава Попов, който се съсредоточава върху градините и ги възприема като част от пейзажа на града, местата, където може да се случи всичко, може да се улови животът в изтичащото ежедневие.
Фичърът „Градинка от обелки“ си поставя за цел да разкаже за живота на две градинки в София. Първата био градинка е Еко Градинката в Княжево, инициирана от Ирена Събева и семейството й. Втората био градинка е на децата с увреден слух от училище „Проф. Денчо Денев“ в кв. Борово, София, където отглеждат зеленчуци, плодове, подправки и цветя, а почвата обогатяват с компост.
Димитър Стоянов от Бачково, практикуващ био динамично земеделие и консултант по изграждането на био градинки към училищата и детските градини, е третият герой на този фичър. В своята био градина в Бачково той учи децата от училището как да се грижат за растенията. Неговото присъствие в историята като разказвач същевременно „свързва“ двете био градинки в една конструктивна концепция за запазването на света. Проблем, който не е национален, а регионален и глобален.
Екологът проф. Ради Радев и футурологът Мариана Тодорова създават контекста на нашата история за градинките, децата, манталитета и така нареченото „утре“.

А тук можете да видите и снимките, които авторката Десислава Попов  е направила на мястото на действието



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

„Кошерът“ – документално есе от Огнян Логофетов

Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село.  През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..

публикувано на 01.05.20 в 17:39
Валентин Ганев, Силвия Лулчева, Михаил Михайлов, Пламен Пеев и Христо Симеонов - Риндо (от ляво надясно)

Световноизвестната пиеса „Звезда без име“ от Михаил Себастиан през погледа на Радиотеатъра

Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..

публикувано на 26.07.19 в 10:42

Тъжна сатира за новото време

Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..

публикувано на 05.07.19 в 10:06

Страдание и надмогване в „Запазена марка“ на радиотеатъра

В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..

публикувано на 16.12.18 в 09:35

Игра на Кредит

На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..

публикувано на 14.12.18 в 10:17

Руска седмица на шедьоври в Запазена марка Радиотеатър

През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..

обновено на 05.12.18 в 12:13