Златните мозайки на Константинопол

Теодор Метохит представя модел на църквата на Исус Христос - мозайка от църквата „Исус Христос Спасител“ в Хора
Снимка: wikipedia.org
През 1948 година в една джамия в Истанбул, под дебел пласт хоросан и дървени плоскости, реставраторите откриват изящни мозайки и фрески: чудесата на Исус, сред които и превръщането на водата във вино, разчупването на ключовете на смъртта от Божия син, децата, които събират по земята парченцата хляб, падащи от ръцете на Христос... Мозайките се изработени по специална технология. Начупеното стъкло се потопя в златна вода и се нанася върху предварително измазана стена, като се внимава парчетата да бъдат под един ъгъл. Изображенията принадлежат към т. нар. "Палеологов ренесанс" – период от развитието на византийското изкуство, който поставя на преден план реалистичното изображение на човешки образи.
Някога джамията била църква, прочута със своята красота и изящество – църквата „Хора“ („хора“ означава църква извън града). След поредно силно земетресение, император Андроник II Палеолог, управлявал през 14 век в Константинопол, възлага на един от най-близките си съветници Теодор Метохит да я възстанови и да върне предишния й блясък. Теодор поръчва богата украса върху вътрешната част на църквата. Той държи най-много на изработката на пищна мозайка, върху която да е изобразен и самият той в скъпи одежди, приклекнал, с умалено копие на църквата в едната си ръка, което поднася на Христос. Майсторите създават великолепната мозайка в определеното й централно място в храма. В деня на тържественото откриване, когато Андроник II вижда изображението на Теодор, редом с образа на Христос, той решава да изпрати своя съветник в изгнание за светотатство.
Храмът „Хора“ днес е по-известен като истанбулският музей „Карие“.

5 септември



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Коледна приказка в Детското.БНР

Какво да Ви разкажем десет дни преди Коледа, освен коледна приказка! Тя ще бъде специална, защото главни герои в нея са малките помощници на Дядо Коледа – децата. Както във всички приказки, и в тази ще има добри и лоши герои, а също и съкровища. На места ще е малко тъжна, но нали затова са помощниците – за да я променят, така че в нея да има повече..

публикувано на 15.12.18 в 09:05
Юлия Спиридонова-Юлка с новата коледна книжка

Юлия Спиридонова-Юлка: Малките читатели са добри деца и агентите на Дядо Коледа знаят това

В най-новата си книга любимата детска писателка Юлия Спиридонова-Юлка представя съвременна коледна приказка - весела и познавателна, една пакостлива, забавна и сърдечна история, в която се случват чудеса. Кога да бъде издадена „Боби и тайните агенти на Дядо Коледа“ (ИК„Кръгозор“) и кога да бъде предложена на малките читатели (и слушатели),..

публикувано на 12.12.18 в 10:43
Весела Фламбурари

Коледните приказки на Весела Фламбурари

В „Ранобудно петленце“, в седмицата от 10 до 14 декември, ще имате удоволствието да слушате приказки от Весела Фламбурари! Дали подготвихте коледните си картички за близки и приятели? А писмата до Дядо Коледа? В понеделник, на 10 декември , се събудете с приказката на Весела Фламбурари „Коледната картичка“. Какви ли врати отключват златните ключове?..

публикувано на 08.12.18 в 10:50
Янг Лин, герой от романа „Водният предел“

Храбрите крадци

Един от най-известните и изучавани китайски романи, „Водният предел“, написан през 14 век, става вдъхновение за много комикси, филми, снимани в Хонг Конг, за японски и китайски анимационни и игрални сериали, като например Ю-Ги-О. У нас той е познат и като игра на карти, но всъщност и анимационният сериал и играта на карти се раждат от прочут комикс със..

публикувано на 05.12.18 в 09:15

Космонавт - една от най-мечтаните професии

И тази седмица провокирахме малките ни събеседници в "Радиолексикон". Говорихме с тях за всякакви космически щуротиии нови изобретения, с които са стигнем до звездите. Научихме с какво се хранят хората в КОСМОСА и как си готвят храната. Разбрахме също, че професията космонавт е една от най-мечтаните. Вече дори и полицаите не са толкова важни..

обновено на 03.12.18 в 10:55

Приказки и истории от любими автори

Ето какво сме Ви подготвили в „Ранобудно петленце“ , в седмицата от 3 до 7 декември , 2018 година! „Дядовата ръкавичка“ от Елин Пелин можете да слушате в понеделник, на 3 декември . Във вторник, на 4 декември , се събудете с историята „Домашният лек на мама Муминка“, на финландската писателка Туве Янсон, която всъщност пише на шведски. Тя ще ви..

публикувано на 02.12.18 в 08:30
Вокална група „Радиодеца” в Първо студио на БНР.

Музика и съвременно изкуство в Детското.БНР

Тази неделя, на 2 декември, се пригответе да Ви запознаем с един композитор. Неговото име е Вячеслав Кушев. Той е автор на стотици песни – детски и не само. Поводът да гостува в студиото на Детското.БНР е новият му албум с детска музика „Искам да зная“, песни от който ще слушаме в неделната сутрин. Ще отидем и в Софийския арсенал – музей за..

публикувано на 30.11.18 в 08:20