Какво ли не прави липсата на новини! Обикновено по това време на годината в медиите се появяват съобщенията за акула във Варненския залив. Тази година обаче си имаме друга сензация. Повече от седмица българските медии се занимават с бликналата като по чудо вода от кладенец в старопрестолната столица Плиска. Дали е чудотворна? Или пък лечебна? А може би покрай нея най-после ще се оправим?
Предисто(е)рията: В края на юли археолози се натъкнаха на вода в уж пресъхнал кладенец при Голямата базилика вПлиска.Той е бил свещен за траките и българите, и е действал отVIIдоXIXвек, когато османците са го заринали с тонове пръст. 200 години по-късно водата се „събужда”, което накара известен професор по история да обяви, че България ще се оправи. Професорът се уповава на предсказание на баба Ванга, която освен това била казала, че у нас нещата ще потръгнат, когато се възстановят Боянската църква, църквата, "Св. 40 мъченици" във Велико Търново и Голямата базилика в Плиска. Е, условието е изпълнено: църквите са възстановени, водата от кладенеца в Плиска бликна. Сега остава българите да скръстят ръце в скута и да зачакат, как страната ни ще се превърне в райско кътче. Може би за да подсили предсказанието на баба Ванга, въпросният професор поръси с уж светената вода премиера, защото по стар български обичай това щяло да му донесе здраве. Пък той навярно ще се погрижи за това, България да се оправи.
И така вече две седмици темата за водата от Плиска не слиза от телевизионните екрани и вестникарските страници. Във време без значим новинарски поток медиите се надпреварват да гадаят за вълшебната сила на водата. Здравни експерти се заеха да проверяват качествата й и установиха, че високото съдържание на нитрати е по-скоро опасно за здравето, отколкото да лекува болести. А теолозите се заеха да просвещават християните, че една вода става светена едва тогава, когато я освети поп.
Това обаче стотиците туристи, които изведнъж решиха да посетят старопрестолния град, няма как да го знаят – в българските училища продължава да няма предмет вероучение. Ходят по напечените камънаци на Плиска, слънцето прежуря, а те търсят – кой тайно, кой явно – чудотворния кладенец. И пият от него.
Трябва да си много суеверен, за да отпиеш от тази кафеникава мътилка с надеждата, че ще ти донесе здраве и берекет. Но българите очевидно сме суеверни – почти няма народен обичай, който да не се опира на мистични вярвания. А в ежедневието си често чукаме на дърво и си плюем в пазвата – ей така, за всеки случай. Един кмет дори поръси със захар пътищата в общината си, за да се развали злата поличба и да няма повече тежки катастрофи. "Предприемайки тази инициатива, общинското ръководство се основава на древно предание", написа в официалното съобщение кметът.
И ако тези дребни суеверия предизвикват усмивка, то един столичен ежедневник накара много хора да изригнат. Въпросният ежедневник реши да изкара някой лев, като бутилира свещената вода и я продава заедно с броя си на големия християнски празник Богородица. Изригна и премиерът, и на редовното заседание на правителството забрани всякакви "комерсиални дейности" с археологическите находки в Плиска. Е, на него му е лесно – нали го поръсиха за здраве. А обикновените хорица пак изтеглиха късата клечка. Остава да чакаме, дали предсказанието на баба Ванга ще се сбъдне. Или ще ни го сбъднат.
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..