Макар и с изкуствен сняг, ски сезонът в България официално е открит. Първи го направиха в Банско, където в събота се събраха любители на белия спорт, за да приветстват по традиция легендарни скиори, които с демонстративни спускания дадоха старта на новия зимен сезон. Както всяка година, на официалното откриване присъстваха единственият за сега петкратен носител на Световната купа по ски и стар приятел на Банско Марк Жирардели и най-добрият български алпиец Петър Попангелов. Специалният гост тази година бе двукратният олимпийски шампион Маркус Васмайер.
Банско е най-модерният зимен център в Източна Европа – през последните 12 години пиринското градче, сгушено под връх Тодорка, се превърна в търсена ски дестинация. Тази година курортът може да се похвали с нов, шестседалков лифт, а неговата история сякаш разказва историята на ски зоната над Банско. След множество перипетии модерното съоръжение замества 32-годишен лифт, който до преди 12 години беше и единственият лифт, обслужващ две писти. Днес над Банско скиорите могат да избират между трасета с различна трудност и обща дължина около 70 км. Но подмяната на стария ръждясал и опасен лифт години наред срещаше отпора на природозащитниците, които се противопоставят на всякакви строителни дейности в планината. Конфликтът между инвеститорите и екоактивистите не е уникален за България. „Навсякъде по света има такива проблеми” – коментира Марк Жирардели, който е съветник на българското министерство на туризма.
Вярвам, че българското правителство е разбрало, че без модернизация на инфраструктурата успешен туризъм не може да има. Ски зоната над Банско е факт и според мен в този спор трябва да се чуе гласът на хората от Банско и региона, защото туризмът е техният поминък. Развитието на курорта е изключително важно за бъдещето му – смята Жирардели.
За популярността на курорта допринесоха и редица стартове за Световната купа в алпийските ски, превърнали се в магнит за публиката както в България, така и за милионите телевизионни зрители по света. Един от звездните герои на „белия керван” е Маркус Васмайер, двукратен олимпийски шампион от игрите в Лилехамер през 1994 г. Германецът подари на Банско талисмана си – медальон, на който е изобразен скандинавският бог на зимата Улер. За първи път талисманът се появява през 1894 г., когато е основан първият ски клуб в Лилехамер. 100 години по-късно Васмайер печели двете си олимпийски титли именно в норвежкия ски център. Звездата на бундестима посещава Банско не за първи път, но продължава да е приятно изненадан от отношението на хората към планината и ските. Тук хората изпитват истинска радост от това, да са сред природата – казва Васмайер. Не така приятна обаче за него е атмосферата в града.
Не ми допада смесицата от стар град и нови хотели. Банско би спечелило много повече и би се превърнало в знаков курорт, ако запази автентичния си дух и старите традиции – смята Маркус Васмайер, който от години инвестира в реставрацията на стари къщи в родното си село в Бавария и е успял да съхрани цяло етнографско селище. Когато копираш стила на безвкусни курорти в Америка или Западна Европа, неизменно се превръщаш в безлично място. Никой не би искал да отседне в хотел, които му напомня панелките в предградията на бившия Източен блок. Банско трябва да покаже, че има история и култура, защото това е ценно, а и привлича по-висок клас посетители. В ски зоната всичко е направено изключително професионално. Така трябва да бъде и в града.
Снимки: БГНЕС
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..