Премиера на Радиотеатъра в неделя

БНР Новини
9
Снимка: Даниела Манолова
Зана е повест. Написана е от Керана Ангелова и е издадена през 1998 г.
Зана е радиопроект. Зад него стоят Биляна Петрова като режисьор и автор на варианта за радио, Асен Аврамов като автор на музиката и звуковия дизайн, Калин Николов, Живко Марев, Константин Райдовски и Димитър Василев като звукорежисьори, Силвия Гочева като звукооформител
и актьорите
Сабина Коен, Станка Калчева, Снежана Рашева, Огнян Симеонов, Димитър Костадинов, Слав Славов и Ставрос Ваниотос.
Какво за теб е Зана?
В 18 часа, на 22 декември зададох въпроса без уточнение за кавички на хората във Второ студио, завършващи този проект след седмици и седмици труд най-напред с актьорите, после върху селекция на дублите, монтажа и смесването. Получих по няколко отговора.
Какво за теб е Зана?
Биляна Петрова: Айдеееее!?.... Ще се върна към първото си усещане. Когато четях тази повест, си помислих, че е някаква врата към детството. Имаше моменти, които нямаха нищо общо с мен, но проличаха и моменти, които са си чисто мои. Не ми се случва често тая врата да се отваря…
Впечатлих се и от това, че моя приятелка, каракачанка, се разплака, докато четеше повестта. Това ме развълнува…
Сега вече Зана е картина. За първи път актьорите придобиват различно измерение - те вече са гласове, в които мога да виждам други хора, а не самите тях, вече не съм ограничена в телата им, в устите им, в очите им. За първи път наистина усещам, истински осезавам, че има произведение на изкуството без зрителния момент…
Сега гледам на Зана като на бижу. То е част от мен и аз съм част от него.
Какво за теб е Зана?
Асен Аврамов: Не съм мислил за героинята Зана, а за онова нещо, наречено Зана, което аз се опитвам да чуя. За мен беше важно да се опитам да създам една приказна картина, но не сантиментална приказка, а приказка като исторически сюжет, като архетип, дори „черна“ приказка, и най-важното в тази приказка е онова, което може да се чуе. Поетиката на тази приказка е въпрос на акустика. И звученето, и атмосферите, и съдържанието, и постановката, всичко това да намеря в звука. Да вкарам самата пулсация на времето да тече през тази акустична творба.
Какво за теб е Зана?
Живко Марев: А-хаххаа!..
Поглед към исторически събития, поглед, който се осъществява чрез съдбите и историите на три момичета. Всички те говорят автентичен език. Това до голяма степен оживява бита на онова време. Тази автентична картина и звуковата въстановка на конкретната среда са ми много интересни. Зана също така съживява и съжителството между различни етноси – гърци, турци, българи. Възстановява тази част от историята, която е била пренебрегвана винаги, а също така и мястото, за което не се е говорило. Егейска Тракия.
Димитър Василев: Зана? … Интересен поглед върху една историческа действителност, която досега не е влизала в нашите представи за времето...
За пръв път работя с толкова канали. Това е деликатна и чувствителна система, трябва да се пипа много внимателно. А проектът е много тежък. Повече от 150 GB.  Компютърът често блокира.
Авторът на този текст и редактор на Зана: Джунгла. Зана е джунгла. Как да я пребродим. Зана е аудио проект с 65 канала, всеки от които е с времетраене 55 минути. Да направиш мишунг на Зана, е все едно да миксираш джунглата…
Поздравления, Керана! …
Честит дебют на куп нови приятели на Радиотеатъра!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Галерия

Още от категорията

Самотата има различни лица

Ревността може да се предава и по факс. Да влиза в него както хартията, да излиза от там и да разяжда сърцето, душата, главата. Поне в пиесата на Естер Вилар. Авторката е родена през 1935 година в Буенос Айрес, Аржентина. Завършва медицина и работи като лекарка, но след време изцяло се посвещава на писателската си дейност. Автор е на много книги, които се..

публикувано на 07.06.20 в 09:15

„Кошерът“ – документално есе от Огнян Логофетов

Животът се състои от прости неща – малко пари, едно куче, боб за обяд, чаша вино, няколко кокошки, къщата на село.  През 1997 година Огнян Логофетов отива в село Осиково, Смолянска област. Там в мир живеят християни и мюсюлмани. Заедно вдигат сватби, заедно се раждат и заедно си отиват от света. Заедно гледат и пчели. Трябва да си много внимателен с..

публикувано на 01.05.20 в 17:39
Валентин Ганев, Силвия Лулчева, Михаил Михайлов, Пламен Пеев и Христо Симеонов - Риндо (от ляво надясно)

Световноизвестната пиеса „Звезда без име“ от Михаил Себастиан през погледа на Радиотеатъра

Радиотеатърът с удоволствие ви представя премиерата на „Звезда без име“ от Михаил Себастиан. Всички участници в радиопроекта работиха с истинска творческа радост и вдъхновение. Представям ви екипа: Превод: Огнян Стамболиев. Адаптация: Яна Добрева. Участват артистите: Силвия Лулчева, Веселин Ранков, Валентин Ганев, Пламен Пеев,..

публикувано на 26.07.19 в 10:42

Тъжна сатира за новото време

Пиесата на Георги Василски „Три бири – Ново време“ е тъжна сатира за нещата и събитията, които връхлетяха България през годините на прехода. Връхлетяха, но не уплашиха – компанията, която авторът събира, коментира ставащото с насмешка, понякога с напразни надежди, друг път с ентусиазирани пророчества. Както може да се очаква, от копнежите и бляновете на..

публикувано на 05.07.19 в 10:06

Страдание и надмогване в „Запазена марка“ на радиотеатъра

В седмицата ( 17 - 21 декември ), в която най-силно очакваме коледните празници, започва и тази серия на рубриката „Запазена марка“, която ще звучи всяка делнична нощ от 2 часа през нощта . Общото в петте подбрани произведения този път ще са вярата и надмогването. Но не църковната вяра, дори и не и религиозната вяра в нейния каноничен облик, а вярата,..

публикувано на 16.12.18 в 09:35

Игра на Кредит

На 16 декември 2018 г. от 16 часа предстои да чуете премиерата на радиопиесата „Кредитът“ от каталонския драматург Жорди Галсеран. Галсеран е най-поставяният чужд автор в българските театри през последните няколко години, а предстоящата радиопиеса е първият път, в който негово произведение ще звучи в ефира у нас. Интересът към този автор далеч не е..

публикувано на 14.12.18 в 10:17

Руска седмица на шедьоври в Запазена марка Радиотеатър

През декември отново ще можете да проследите нощната театрална програма на БНР - всеки делничен ден, 30 минути след полунощ, включваща преимуществено класически произведения и, по класически начин, неостаряващи постановки. В понеделник (3 декември) , от 0.30 часа , е „Дамата с кученцето“, една прекрасна и много стара постановка с актьорските гласове..

обновено на 05.12.18 в 12:13