След възраждането на компютрите с небезизвестната марка „Правец” на българския пазар, младите идеолози от фирмата отново събуждат интерес с най-новия си продукт – смартфон. Учудващо, или не съвсем, интересът към новото българско устройство е огромен и само за 20 минути престой в магазина видях да влизат близо 10 човека. Някои от тях закупиха от новия продукт, а други само разпитаха за какво става въпрос. Мениджърът продажби към „Правец” Георги Баров твърди, че така е всеки ден и по цял ден, защото телефонът е единствен по рода си като съотношение параметри-цена. Телефонът е на пазара от две седмици, а се радва на огромен интерес от българи и чужденци. Той изпреварва конкурентите си и по още един параметър – тежи само 100 грама. Батерията му издържа 2 дни при умерено ползване на интернет, а операционната система е широкопознатият „Андроид”. Екранът поддържа висококачествена резолюция (HD). Има възможност за две СИМ карти, и една карта памет, а разполага и с две камери – предна (2mp) и задна (8mp).
Георги Баров казва, че от време на време фирмата се сблъсква с въпроса „Какво му е българското на този телефон „Правец?“.
Дизайнът е наш, хората, които работят по сглобяването на смартфона и довършителните работи са българи, заплатите, осигуровките, данъците и печалбата.Ясно е, че платките и екраните няма къде да се направят в България. Просто тук няма такъв завод. Поръчваме ги по наш дизайн, а тук се довършва голяма част от работата.
Батерията, екраните и платките се изработват в Китай или Тайван.
Макар продажбата на смартфона да стартира едва преди две седмици, екипът на „Правец” се радва на основно позитивни отзиви от потребителите си, а интересът на клиентите заражда непредвиден проблем:
В момента най-големият ни проблем е, че не можем да задоволим всички потребители. Те искат да вземат устройството веднага, но се налага да чакат около седмица-две. Ние планирахме достатъчно бройки, но понеже нашумя толкова много, хората искат веднага да купуват – коментира Георги.
Набор на смартфона е и училищният мини лаптоп/таблет с марка „Правец”, замислен специално за ученици. Той е „гъвкав” лаптоп, чиято клавиатура се прибира отзад и заприличва на таблет. Същевременно е много лек, едва 800 грама.В него има вграден софтуер, който се свързва с портативните училищни дъски и по този начин изобразеното на дъската може да се види на екрана на устройството. За съжаление в България тези дъски са още рядкост.
Екипът на смартфон „Правец” не смята за нужно да се конкурира с останалите телефони на пазара и разчита както на името си, така и на ниската цена и доброто качество. Предложение на фирмата е българската държавна администрация да бъде оборудвана с компютри и смартфони от тази местна марка.
В близко бъдеще ентусиастите планират таблет и геймърски лаптоп, на който ще могат да се играят игри, да се инсталират допълнителни софтуери и ще притежава много повече РАМ памет от обикновен лаптоп.
А как се раждат най-добрите идеи? Георги разказва:
Ние тръгнахме на шега. Мениджърът ни с негови приятели си казал – „Защо да не правим български продукти?“. Той вижда, че марката е свободна и я регистрира. И така се започва. Най-често идеите идват навън, когато излезем заедно и си говорим странични неща. Казваме си „Е, това и ние можем да го направим”. Идват ни много хубави идеи, които ще издадем по-нататък.
Снимки: Луиза Лазарова
Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...
Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..
Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..
Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..
Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..
На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..
Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост. В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..