8 март – „за“ или „против“ празнуването на деня на жената

БНР Новини
Снимка: БТА

Софийските улици са окичени с цветя и даже намусените физиономии на хората, които ги продават, не развалят празничната атмосфера. Деца носят букети към училище, мъже от всякакви възрасти оглеждат съмнително китките, а някои дами очевидно са се постарали за външния си вид повече от обичайното. Изведнъж осъзнавам какво предизвиква този благоуханен цветен парад – 8-ми март е, ден на жената и ден на майката. Досега тротоарите бяха бели и червени от окичените по щандовете мартеници, а сега всичко е доста по-цветно. Забелязвам усмивките на повечето лица, но забелязвам и че на доста хора им е все едно. Те не само се стараят да не забелязват цветния хаос, но и си мърморят нещо под носа, бутайки поредната декоративна ваза по пътя си. Очевидно за едните празник, си е обикновен делник за други, но, за да съм сигурна, реших да спра няколко човека и да ги питам, дали са „За“, или „Против“ осмомартенската  треска и защо. Първо се спрях при Рони, която тази година помага на приятели и се превръща в продавач на цветя.


Само двама мъже купиха цветя. Основно жените купуват – за учителките на децата и сами за себе си. Аз бих искала да получа нематериален подарък. Искам да получа спомен, емоция, нещо, към което да се връщам и да ми доставя радост –
каза тя и допълни още – Смачкахме ги мъжете. Повечето силни жени са сами. Мъжете се обезличиха покрай силните жени. Имам чувството, че не изпитват необходимост да подарят цвете, защото не знаят как ще реагира половинката им. Може да се обиди, защото я мислят за слаба. Рони лично подкрепя празника. Забелязала е, че мъжете се оглеждат за най-евтиния и изгоден подарък.

След това при мен се спря Антоанета Николова, която се засрами от обектива на фотоапарата, но пък ми разказа как се е празнувало по социалистическо време.

Задължително мъжете подаряваха цветя. На работното място винаги, най-вече шефовете. Събираха ни да ни поздравят, да поднесат цветя, пускаха ни да си тръгнем по-рано, за да празнуваме. Имаше подбрана програма по телевизията и поздравления, които текат цял ден.Усещаше се празнично. Тя се радва на празника и го споделя с приятелките си.

Русокоската Росина пък бе лаконична, но ясна:


Един прост жест е достатъчен, дори да е само едно откъснато цветенце, или поне… закуска в леглото в знак на нежност
.

Бившата учителка Магдалина Захариева ме заинтригува с лъчезарната си усмивка, но и с гледната си точка за българския мъж.

Това е една календарна дата, а това, че е натоварена с човешките мисли да бъде ден на жената не е лошо, но жената трябва да бъде уважавана постоянно. Еднодневното празнуване и след това нагрубяване не е в реда на нещата. Българският мъж не е видял джентълменското отношение. Ненапразно българските момичета се възхищават на чужденците. Там, където има уважение, там семействата съществуват. В момента почти няма семейства, а като я няма малката клетка, няма органи, няма държава. Всичко е свързано.

Нямаше как да не забележа приближаващия ме Васко Жеков, редактор във вестник, актьор, писател и член на Съюза на българските писатели и Съюза на българските художници. По темата той коментира:

Ако я няма майката и жената няма да го има света. Празникът не  е комунистически, нито идеологически. Това, че внесоха политическа окраска успя да съсипе хубавия празник на уважение и внимание. Уважение трябва да има всеки ден. Напрегнатият живот ни накара да отричаме, а не да се радваме. Празникът е, за да остане завинаги. В празника живее душата на човека, а в делника – трудовите му умения.


Мненията варираха, но научих две основни неща от софиянци – че уважението към жената и майката трябва да е всеки ден, а не само на една дата и че независимостта на жените в българското общество е толкова силна, че изразът „нежен пол“ вече губи смисъла си. Според хората, жените ловко се измъкват от ролята на домакиня и амбициозно се превръщат в доминиращ пол, тайничко изтласквайки мъжете встрани.

Снимки: Луиза Лазарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Още от категорията

Магията на стъклените играчки за елха

Един от най-хубавите спомени от детството несъмнено е украсяването на празничната елха. Лицата са озарени от усмивки, из цялата къща се разнася уханието на прясно отсечено елхово дръвче, а от кутиите се вадят загадъчно проблясващите, грижливо завити в памук и стари вестници играчки. Играчки от детството. Стъклени, крехки и много красиви...

публикувано на 21.12.18 в 08:30

Куклите с български имена на Станка Козарева са приятели на децата в целия свят

Невероятните си кукли самоуката майсторка Станка Козарева изработва вече осем години. От миловидните личица гледат широко отворени любопитни очи, точно като на децата, за които са предназначени. А както повечето хубави неща, и куклите се раждат съвсем случайно. Като малка аз имах само една кукла – спомня си Станка Козарева. –..

публикувано на 17.12.18 в 08:20

Ева Майдел: Да бъда част от двайсетте най-влиятелни млади политици е огромно признание

Повод да потърсим Ева Майдел бе новината, че тя е единственият българин, част от престижната класация на глобалната платформа за политика „Аполитикал“, която определя кои са най-влиятелните млади политици в света. Списъкът съдържа сто имена на политици до 35 години от цял свят. Въпреки огромната конкуренция, Ева успя да извоюва своето място..

публикувано на 13.12.18 в 12:07

Зората на латиното в България и „Салса докторите“

Във времето на социализма пътуванията извън социалистическия лагер бяха привилегия за малцина. Но имаше един квартал на София – Студентски град, който беше като малък Лондон и по улиците му се чуваше реч от различни краища на света. В онези години се появяват първите латино партита в България – из читалните на Студентски град като апетитен..

публикувано на 10.12.18 в 12:43

Липсата на млади хора обрича занаятите на изчезване

Българинът винаги е имал усет за красивото и макар често да е живял твърде скромно, в бита си той използва множество изящни изделия, наследени от предците му, изработени лично от него или от изкусната ръка на някой самоук майстор. Жените от своя страна внасят изящество и колорит в българския дом чрез ръчно изтъкани черги, одеяла и килими с..

публикувано на 10.12.18 в 08:25

Благотворителна изложба на зимни и коледни пъзели White and Merry

На 8 и 9 декември в образователния център „Зона 21” в София ще се проведе една нестандартна изложба. В духа на най-топлия празник посетителите ѝ ще могат да се насладят на една съвсем малка част от необятния свят на пъзелите – на зимна и коледна тематика. Събитието, организирано от Puzzles Bulgaria, е уникално по рода си, а подредените пъзели са от..

обновено на 07.12.18 в 11:28

На Никулденската трапеза

Морските дарове не присъстват на българската трапеза толкова често, колкото на софрата на нашите южни съседи – гърците. Ястията от риба обаче по традиция са основна част от менюто ни за Никулден, въпреки че този празник съвпада с Рождественския пост.   В източноправославната религия на трапезата на Никулден задължително присъства..

публикувано на 06.12.18 в 08:10